Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegere / numire presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegere / numire presedinte asociatie proprietari

Bloc proprietari cartier Berceni. Ca urmare a faptului ca in ultimii 8 ani banii asociatiei au fost furati de 2 administratori diferiti si situatia recuperarii acestora este inca f. neclara, exista diferendeuri intre proprietari. Rezultatul - nimeni nu vrea sa-si asume functia de presedinte al asociatiei. Cum se poate proceda legal, astfel incat asociatia sa functioneze. Momentan, exista un interimat, insa stim ca nu e in regula
Este situatie relativ des intalnita
Problema reala consta in acea ca in astfel de cazuri,nu este vinovat numai administratorul de imobil
Documentele intocmite lunar de administrator sunt verificate si vizate pentru legalitate de catre cenzor/comisia de cenzori care este in culpa in cazul evidentierii de prejudiciu material
Tocmai situatia existentei unui prejudiciu dovedit,ar trenui sa determine proprietarii sa analizeze responsabil situatia care a favorizat producerea acestuia si eventualele variante de recuperat
Conform dispozitii inca in vigoare,daca presedintele nu poate sa isi exercite atributiile,poate declina provizoriu responsabilitatea in favoarea unui vicepresedinte nominalizat din randul membrilor comitetului executiv
Dupa perioada de provizorat de 6 luni,obligatoriu trebuie convocata adunare generala care sa aleaga presedinte de asociatie de proprietari
Existenta prejudiciului ar trebui sa responsabilizeze proprietarii sa analizeze circumstantele care au fvorizat producerea prejudiciului,factorii responsabili
Trebuie responsabil verificate situatiile fata de furnizorii/prestatorii de servicii pentru a nu exista situatii=debite care sa genereze restrictionarea utilitatilor
Nu in ultimul rand trebuie responsabil analizat daca prejudiciul va putea fi recuperat sau daca pentru asigurarea fluentei utilitatilor prejudiciul va trebui acoperit de catre proprietari