Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale tip de contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

tip de contract

Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract s-ar putea incheia in urmatoarea situatie: o firma(SRL) cumpara pentru dotarea unui cabinet medical ustensile medicale, etc, iar in contul sumei achitate pt.plata acestor dotari, cabinetul medical va presta servicii medicale pentru salariatii firmei respective.
Astept cu interes parerile Dvs! Multumesc!
Nu stiu care-i situatia acolo si cata "prietenie" e intre cele doua entitati, dar ma-ntreb.... nu poate SC sa dea avans cabinetului pe un contract de serv. medicale cam cat ii trebuie sa-si ia ustensilele?
romascanu a scris:

Nu stiu care-i situatia acolo si cata "prietenie" e intre cele doua entitati, dar ma-ntreb.... nu poate SC sa dea avans cabinetului pe un contract de serv. medicale cam cat ii trebuie sa-si ia ustensilele?

Nu ar fi problema de incredere pt.ca sunt f.buni prieteni! Alta e problema si anume ca Firma a cumparat deja aparatura medicala cu care s-a dotat cabinetul.Totul s-a facut in ideea de a-l ajuta sa se puna pe picioare.Tot ca un ajutor a venit si varianta sa nu-i ceara bani ci acesta sa presteze servicii medicale(dentare) pt.angajatii firmei pana la concurenta acelor bani. Se vrea acum forma legala -contractul- care sa perfecteze aceasta situatie de fapt.
Se poate face un contract de barter cu clauze de genul:
In temeiul prezentului contract, Prestatorul se angajeaza sa presteze in favoarea Beneficiarului serviciile medicale mentionate in Anexa 1.
Pretul pe care Beneficiarul il datoreaza se va plati in sistem barter prin compensare cu produsele mentionate in Anexa 2.
As mentiona ca ar fi fost mult mai bine ca echipamentele sa provina din portofoliul SRL-ului.
Sfaturile Dvs mi-au fost de un real folos! Va multumesc tuturor!