Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat in dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat in dosar penal

fratele meu este chemat in judecata pe 10 .11.2010,ca complice la talharie.nu s-a dus la nici o audiere,nici o declaratie,neavand parinti, deoarece nu recunostea ca ar fi facut ceva,din contra mereu a zis ca e nevinovat. el este internat in spital fiind bolnav psihic,dupa ce a spart prin casa cam tot acum 2 saptamani.daca nu se duce ce se poate intampla???nu avem bani de avocat...:(:( cine ma paote ajuta cu un sfat ,va implor
cu stima tuturor:((
Este important sa se prezinte o ruda care sa depuna acte medicale.
Instantele nu mai sunt asa de despotice cum erau canva cand avocatii se judecau...cu ele direct...
Exista si cai de atac daca ar fi condamnat pe nedrept si eroarea se poate indrepta de instantele superioare...dar va trebui declarat apel daca va fi condamnat...

avocat Claudiu Lascoschi
nu este neaparat nevoie sa ceara avocat din oficiu ca va fi desemnat oricum. cel putin asa este in buc. se trimit avocati din oficiu, in toate dosarele unde prezenta unui avo. e obligatorie. la primul termen vin avocatii alesi si ii inlatura pe cei din oficiu, din dosarul respectiv.
pentru dvs este foarte important sa va prezentati la fiecare tarmen sa urmariti exact ce se intampla in dosar.
va multumesc tuturor.ce pot cere insa de la spital?o dovada ca este internat,ca concediu medical...cum sa i dea daca nu lucreaza?mai am acasa cateva bilete de iesire din spital psohiatrie,si un consult de la un psiholog.e diagnosticat cu tulburare bordeleine,si...ceva de fenomene HIC
cu stima tuturor
De la spital solicitati o dovada ca aeste internat si care sa cuprinda diagnosticul lui,iar aceasta o veti atasa la cererea prin care solicitati amanarea cauzei.
de la medicul care il trateaza , puteti obtine o dovada ca se afla internat in spital dar si cu celelate bilete de iesire din spital pe care spuneti ca le aveti. parerea mea este sa nu mergeti fara avocat nu costa mult acest tip de actiune, iar , daca nu dispuneti de bani , solicitati instantei un avocat din oficiu