Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... unchiul si/sau verisorul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

unchiul si/sau verisorul?

Va rog un raspuns.
Cum se face succesiunea in cazul in care decedatul nu mai are ca rude in viata decat 2 persoane aflate in cea de.a patra categorie de mostenitori,adica un unchi
( frate cu tatal decedatului) si un verisor primar( copilul altui frate al decedatului). Se imparte in mod egal intre cei doi? Sau unul din cei doi are prioritate in fata celuilalt,chiar daca fac parte din aceeasi categorie de mostenitori? Se mai convoaca in acest caz ambele persoane la notar sau doar cel care are prioritate?
Cred ca userul a gresit spunand ca este vorba despre fiul fratelui defunctului.A mentionat insa faptul ca cele 2 rude in viata , respectiv unchiul si ..celalalt , fac parte din clasa a IV-a de mostenitori, ceea ce duce la concluzia ca ester vorba despre fiul fratelui tatalui defunctului, deci verisor ....
ContSters47264, utilizator