Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare corecta in cartea de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare corecta in cartea de munca?

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca a fost corecta incadrarea mea in cartea de munca. recent am avut nevoie de o copie a cartii de munca si am vazut ca sunt incadrata controlor calitate, eu avand decizie de numire in functia de Responsabil cu managementul integrat calitate-mediu si activitate CTC. Functia pe care o detin necesita studii superioare iar cea de controlor calitate mi se pare ceva inferior. Sunt deranjata deoarece pentru angajarea la o alta societate , alaturi de cererea de angajare mi s-a solicitat si copia cartii de munca iar din aceasta reiese ca am ocupat functia de controlor calitate nu ceea ce am scris in CV.

In asteptarea unui raspuns,
Cu stima,

Marioara Stanciu
Formulati o cerere prin care solicitati angajatorului sa va faca mentiunea corespunzatoare in cartea de munca.Daca refuza va puteti adresa instantei de judecata
1. Inregistrarile din carnetul de munca trebuie sa concorde cu cele din contractul individual de munca (CIM) sau di actele aditionale la CIM.
2. Daca nu este asa cereti comp. de Resurse umane sa faca modificarile necesare.
3. Daca nu se conformeaza faceti o sesizare la ITM si, actionati pe angajator in judecata.