Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rata pt fostul concubin
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rata pt fostul concubin

Am cunoscut un barbat cu care am stat 1 an.Din aceasta relatie a rezultat un copil.Nu asta ar fi problema ca nu plateste pt copil,dar am facut un credit pe numele meu si i- am aranjat apartamentul ;(termopane la 3 camere,bucatarie baie ,usa metalica plus altele).Problema este ca el ce -a cumparat pt. apartament, aceste lucruri le- a luat pe numele lui,dar banii eu i- am scos din banca si acum platesc timp de 10 ani pt. ca m -am despartit de el.Va rog dati-mi un sfat .Cum trebuie sa procedez?Va multumesc!#-o:help::oops:
tu trebuie sa platesti asta e
o actiune pe imbogatire fara justa cauza
aveti grija ca o asemenea actiune este supusa termenului general de prescriptie de trei ani.
cu privire la dovezi , invocati imposibilitate morala de preconstituire a unui inscris pt. sumele pe care i le-ati dat pt. cumpararea bunurilor pe care ulterior le-a incorporat in apartamentul proprietatea lui.
praporgescu, utilizator
In legatura cu creditele nu aveti ce face, vi le-ati asumat. Nu aveti nici un drept de creanta, adica nu puteti sa recuperati nimic, pt ca el a cumparat bunurile pe numele lui.

Dar in legatura cu copilul, de ce nu solicitati instantei incredintarea si tatal sa plateasca pensie alimentara?