Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara!

Va rog ami raspunde si mie la o intrebare. In luna septembrie anu acesta am inchiriat un apartament in Iasi proprietarul a avut pretentia sai achitam o asa zisa garantie de 200E pt ca sa fie el sigur k nui facem daune in apartament (de o camera cu toate utilitatile in acea camera). In cazul in care vreau sa plec acum de acolo din cauza k sotia lui vine pe neanuntate in casa si nici nu anuta vine direct baga cheia in usa si ne trezim cu ea in casa chiar ne scoala din pat ca sai dam chiria cu vreo 3 zile inainte de data respectiva, nu mai vrea sa ne dea garantia inapoi zicei sai aducem pe alcine in loc si ne da garantia. Este corect asa ceva are el dreptate, asi putea sa-l dau in judecata prin faptul k nu vrea sa inapoieze garantia? Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Este corect ceea ce ati stabilit in contract. Daca dvs. v-ati respectat obligatiile asumate in contract si nu ati produs pagube imobilului cu siguranta trebuie sa va returneze garantia.
Aveti un contract de inchiriere legal incheiat cu proprietarul?Ati primit chitanta pentru banii dati cu titlu de garantie?
Sigur ca trebuie sa va dea banii inapoi,dvs nu aveti obligatia sa-i cautati clienti.
De ce nu ati pus alta yala si ati lasat-o pe sotia proprietarului sa va deranjeze.Faceti contract data vii toare si nu mai permiteti sa va deranjeze cand vrea sau cand nu vrea.
dvs puteti sa schimbati yala. da, puteti sa-l dati in judecata pt restituirea garantiei daca aveti contract cu proprietarul.
chemati-o in instanta
In astfel de cazuri , daca nu crea sa va dea garantia inapoi , schimbati yala , si nu-i mai platiti chiria pana la momentul cand aceasta ajunge la concurenta sumei platite drept garantie, dupa care eliberati apartamentul , si-i spuneti "la revedere".