avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... INTREBARE!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

INTREBARE!!!

Exista situatia urmatoare:o creanta parte acoperita cu BO,parte cu CECURI,parte neacoperita de instrumente de plata...O parte din debit(facturile ptr.care s-au emis cecuri) a fost stinsa cu numerar,cu CF!Pot face uz de filele CEC ptr.recuperarea restului debitului....
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:05, 15 Februarie 2008
Fiti amabil si nu mai puneti acelasi post in diverse forumuri.
Multumesc.
atat cecul cat si biletul la ordin sunt instrumente de plata, respectiv de credit si plata, ce nu necesita in mod obligatoriu raport fundamental cauzal. mai precis spus sunt titluri de comert abstracte si independente producand efecte prin simpla lor subscriere si existenta.
Riscul utilizarii lor abuzive exista totusi Se poate demonstra de catre debitor o lipsa de mandat sau faptul ca posesorul creditor a lucrat cu rea credinta in dauna debitorului pe calea opozitiei sau chiar pe calea unor actiuni de drept comun admisibile in materie cambiala
Ultima modificare: Vineri, 8 Februarie 2008
Darius Bobic, Avocat
Dom'le, omul mai are de recuperat ceva banuti, inteleg ca a trecut scadenta. Isi ia frumos banutii in baza cecului si ce-i poate face debitorul in instanta? Mon, cher, spune creditorul, tu mi-ai dat cecuri semnate, nu le-am furat eu de la matale! Mai mult, mi-ai dat cecul garantie chiar pe aceste facturi, iar acu' spui ca nu aveam voie sa le incasez? De ce mi le-ai dat? Din rea-credinta?
Am avut caz cu incercare de incasare cec, lipsa fonduri, am investit cecul la instanta si am executat debitorul. Da am ajuns la instanta ca debitoru' n-avea bani in cont!!! De-aia! Si, oricum, am terminat in vreo 3 luni toata tevatura, plus ca a fost un conflict de competenta pe undeva, intre Bucuresti si Baia Mare! :D
E vorba de posesorul creditor ce a lucrat cu rea credinta in dauna debitorului nu de faptul ca a fost eliberat cecul cu rea credinta:D
Si eu am avut spete de restituire a cecului respectiv a doua BO deja investite cu f executorie pe exceptii personale ale debitorului limitativ prevazute de lege si am avut castig de cauza, soluti ramase def si irevoc. la C de Apel Alba Iulia (cecul) ,la C de Apel Timisoara, si la C de Apel Brasov (BO).
Adevarat insa ca exceptiile sunt greu de demonstrat pe langa faptul ca sunt limitate si in final cecul si BO raman titluri de comert abstracte si independente din pct de vedere al raportului fundamental cauzal
Unde exact vezi rea-credinta? Omul are de luat niste bani care ii sunt garantati cu cec si BO. Incearca sa si-i ia. Unde e reaua-credinta?
Pe bune daca o vad.
E rea-credinta daca eu iti platesc si tu, creditor, incerci sa mai iei in plus... Da' aici?

Alte discuții în legătură

Plati la contract cu bo, cec garantie Nafets Nafets In cazul in care se emite un BO cu care se stinge o factura, contabil aceasta factura a fost achitata, soldul mutandu-se intr-un alt cont contabil. Ma ... (vezi toată discuția)
Cec fed2 fed2 Exista situatia urmatoare:o creanta parte acoperita cu BO,parte cu CECURI,parte neacoperita de instrumente de plata...O parte din debit(facturile ptr.care s-au ... (vezi toată discuția)
Inlocuire bo in format vechi alecsutzu4u alecsutzu4u Buna ziua, Este vorba despre un bilet la ordin scadent peste 5 ani, emis de un partener, care pentru noi reprezinta un element de confort ce va fi scontat ... (vezi toată discuția)