Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acte necesare actionare instanta rau platnici ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acte necesare actionare instanta rau platnici intretinere

Va rog sa-mi spuneti care este procedura de actionare in instanta a unui proprietar rau platnic si ce acte trebuie sa contina dosarul depus la instanta judecatoreasca.Multumesc.
Se formuleaza o actiune prin care solicitati obligarea la plata a debitelor inregistrate (in 2 ex). Tot in 2 ex depuneti si actele doveditoare ale debitului. La cerere atasati taxa de timbru si timbru judiciar in functie de valoarea litigiului.
E bine insa ca inainte sa analizati in asociatie care sunt persoanele care pot fi incadrabile in prevederile legii 175/2010, poate obtineti sumele de baza.
justicemn a scris:

La cerere atasati taxa de timbru si timbru judiciar in functie de valoarea litigiului.

Iata ce spune legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 50. - (1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.

Cititi si aceasta discutie foarte lamuritoare:
www.avocatnet.ro/content/for...
elga50, moderator