Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua. as avea o intrebare. pot sa beneficiez de ajutor de somaj daca de la locul de munca mi-am dat demisia si in cartea de munca este specificat art.79 alin.1 si unde trebuie sa ma adresez? multumesc
Buna ziua !
Nu beneficiati de acordarea ajutorului de somaj in aceste conditii .... pt ca nu indepliniti conditia incetarii CIM din motive neimputabile dvs. .
Angajati-va timp de o luna undeva , sa vi se faca incetarea CIM pt motive neimputabile si astfel puteti beneficia de acest drept ...
Normal ca nu puteti beneficia de somaj daca ati incetat activitatea prin demisie. Preferabil ar fi sa cautati si sa gasiti un loc de munca in regula, tocmai pentru a nu fi nevoit sa apelati la somaj, indemnizatia de somaj nefiind indestulatoare. Pe de alta parte, nu stiu cum veti gasi o societate care sa procedeze la incetarea contractului dvs. din motive ce nu tin de persoana salariatului.Va doresc, totusi, bafta!
piscu a scris:

Buna ziua. as avea o intrebare. pot sa beneficiez de ajutor de somaj daca de la locul de munca mi-am dat demisia si in cartea de munca este specificat art.79 alin.1 si unde trebuie sa ma adresez? multumesc

Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.