Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expirare contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expirare contract pe perioada determinata

am contract pe perioada determinata ce urmeaza sa expira la sfarsitul lunii.
in data de 10 urmeaza sa aduc pe lume doi copii(gemeni:baiat si fata).
intrebarea mea este daca dupa cei doi ani de concediu crestere copii, exista obligativitatea ca angajatorul sa ma primeasca inapoi? eu asa am auzit la radio o emisiune in care s-ar fi spus ca sunt obligati sa ma primeasca inapoi.
este adevarat?
multumesc foarte mult.
Contractul pe perioada determinata presupune o durata exacta de munca, prin urmare nu sunt obligati sa va incadreze dupa concediu de crestere copil.
Sunt obligati sa va primeasca inapoi numai daca durata contractului era nedeterminata ...