avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva contabilitate partida simpla
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva contabilitate partida simpla

Daca am depasit plafonul de tva in luna octombrie eu trebuie sa depun formularul 010 sau 070 pana in 10.11.2010, si atunci eu din ce luna incep sa facturez cu tva? Din noiembrie sau din decembrie?
Totodata primul decont il depun la data 25.01.2010? caci e tva trimestrial, nu?
Iar in cazul in care tin contabilitatea in partida simpla, tva-ul il calculez la veniturile incasate, respectiv cheltuielile platite, nu la data facturarii, corect?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 11:24, 3 Noiembrie 2010
Platitor veti deveni cu 1.12.2010, deci de atunci veti emite facturile cu tva. Primul decont este in 25.01.2010. Tot pina atunci depuneti 394 si o declaratie cu CA (in cazul dvoastra vinzari totale) la 31.12.2010.

Chiar daca aveti contabilitate in partida simpla, principiile tva sint la fel pt toti platitorii, indiferent de forma de organizare. Deci tva il calculati la veniturile facturate si la achizitiile primite, tinind cont de data emiterii facturilor, nu de data incasarii sau platii.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Noiembrie 2010
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100 000 euro gina.lucia gina.lucia Buna ziua! Daca am un PFA (la care tin contabilitatea in partida simpla) si am depasit plafon de 100 000 de euro in cursul anului, cand trebuie sa depun la ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 35000 euro monika-monik monika-monik Buna seara, Tin contabilitatea unui cabinet de avocatura (conta in partida simpla) si acum am realizat ca la sfarsitul lunii sept a depasit plafonul de 35000 ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala trece de la neplatitor de tva la platitor chiru1984 chiru1984 Buna ziua, Am un ii neplatitor de tva din 2010, de la 1 iulie 2015 trebuie sa il inregistrez ca platitor de tva pentru depasire de plafon,si am mai multe ... (vezi toată discuția)