Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva contabilitate partida simpla
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva contabilitate partida simpla

Daca am depasit plafonul de tva in luna octombrie eu trebuie sa depun formularul 010 sau 070 pana in 10.11.2010, si atunci eu din ce luna incep sa facturez cu tva? Din noiembrie sau din decembrie?
Totodata primul decont il depun la data 25.01.2010? caci e tva trimestrial, nu?
Iar in cazul in care tin contabilitatea in partida simpla, tva-ul il calculez la veniturile incasate, respectiv cheltuielile platite, nu la data facturarii, corect?
Platitor veti deveni cu 1.12.2010, deci de atunci veti emite facturile cu tva. Primul decont este in 25.01.2010. Tot pina atunci depuneti 394 si o declaratie cu CA (in cazul dvoastra vinzari totale) la 31.12.2010.

Chiar daca aveti contabilitate in partida simpla, principiile tva sint la fel pt toti platitorii, indiferent de forma de organizare. Deci tva il calculati la veniturile facturate si la achizitiile primite, tinind cont de data emiterii facturilor, nu de data incasarii sau platii.
t.simona, utilizator