Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon 35000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon 35000 euro

Buna seara,
Tin contabilitatea unui cabinet de avocatura (conta in partida simpla) si acum am realizat ca la sfarsitul lunii sept a depasit plafonul de 35000 euro, deci trebuie sa se inscrie ca platitor tva. Declaratia de mentiuni 070 trebuia depusa pana p 10 oct? ce e de facut in continuare?cand trebuie sa plateasca tva-ul? se plateste la trimestru? :O

Daca a depasit plafonul la sfarsitul lunii septembrie, pana pe 19 octombrie trebuia sa depuneti Declaratia 070.
De la 1 noiemrie are obligatia de a factura cu TVA.
Depuneti declaratia acum.
in primul decont de tva pe care-l veti depune pentru cabinetul de avocatura, aveti dreptul de a reflecta ajustarile de tva deductibila pentru bunurile aflate in stoc, serviciile neutilizate, mijloacele fixe neamortizate si bunurile de capital pentru care perioada de ajustare nu a expirat.
cu alte cuvine, cabinetul de avocatura are drept de deducere a tva din facturile de achizitii efectuate inainte de a deveni platitor de tva.
daca a depasit suma de 119000lei la incasari atunci depuneti pana in data de 10 a lunii urmatoare 070 si solicitati platitor de TVA trimestrial, daca face achizitii intracomunitare devine platitor LUNAR de TVA.
ovidiu7676, utilizator
Va multumesc mult pt raspunsuri.