avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CE SE INTAMPLA CU RATA LA BANCA IN CAZ DE SOMAJ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CE SE INTAMPLA CU RATA LA BANCA IN CAZ DE SOMAJ?

REVIN CU O INTREBARE AM O RATA LA BANCA LA UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE FARA GARANTIE CU ASIGURARE SI AS VREA SA STIU CE SE INTAMPLA DACA AM INTRAT IN SOMAJ, ESTI SCUTIT O PERIOADA DE 6 LUNI DE RATA DAR SE ADAUGA ACESTE 6 LUNI LA FINALUL CONTRACTULUI. DE ACEEA PLATESC ASIGURARE? NU ESTE CORECT DEOARECE NU EU AM VRUT SA INTRU IN SOMAJ ASTA SE INTAMPLA NEPREVAZUT, IN ACEST CAZ EU CE FAC ATUNCI TOTUSI CU RATA DACA NU O POT PLATI? VA MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 16:57, 2 Noiembrie 2010
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati topicul cu majuscule
2-Contactati creditorul in vederea negocierii micsorarii ratelor ,reesalonarea platilor sau eventuala refinantare
Nicoleta1979 a scris:

REVIN CU O INTREBARE AM O RATA LA BANCA LA UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE FARA GARANTIE CU ASIGURARE SI AS VREA SA STIU CE SE INTAMPLA DACA AM INTRAT IN SOMAJ, ESTI SCUTIT O PERIOADA DE 6 LUNI DE RATA DAR SE ADAUGA ACESTE 6 LUNI LA FINALUL CONTRACTULUI. DE ACEEA PLATESC ASIGURARE? NU ESTE CORECT DEOARECE NU EU AM VRUT SA INTRU IN SOMAJ ASTA SE INTAMPLA NEPREVAZUT, IN ACEST CAZ EU CE FAC ATUNCI TOTUSI CU RATA DACA NU O POT PLATI? VA MULTUMESC.



1. depinde daca asigurarea incheiata este o asigurare care acopera riscul de somaj, si daca este atunci veti avea o perioada de gratie la plata ratelor;
2. puteti prezenta situatia dvs financiara creditorului care in baza unor doc justificative prezentate de dvs (decizie acordare somaj) poate sa va dea o perioada in care sa platiti o rata redusa
Orice reesalonare sau perioada de gratie implica costuri suplimentare, deci dupa terminarea perioadei de gratie veti avea o rata mult mai mare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu mai pot plati rata la banca, ce e de facut ? rsebastian rsebastian Am un imprumut luat de la CEC pe o perioada de 8 ani. Momentan sunt in anul 3 de rate, si nu mai am posibilitatea de a plati rata. Rata lunara este 520 ron. Nu ... (vezi toată discuția)
Nici un drept in fata banci? adrian78 adrian78 am si eu un credit ipotecat si este tot mai greu cu plata ratei.Am fost la banca sa obtin si eu o perioada de gratie,dar m-am dus degeaba.Cei de la banca spun ... (vezi toată discuția)
Refinantare sau reesalonare credit lungu nicolae lungu nicolae am un credit in delurare,as vrea sa refinantez creditul dar am restanta 2 luni,pt ca nu am reusit sa fac fata platilor,de aceea vreau sa refinantez,se poate ... (vezi toată discuția)