Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CE SE INTAMPLA CU RATA LA BANCA IN CAZ DE SOMAJ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CE SE INTAMPLA CU RATA LA BANCA IN CAZ DE SOMAJ?

REVIN CU O INTREBARE AM O RATA LA BANCA LA UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE FARA GARANTIE CU ASIGURARE SI AS VREA SA STIU CE SE INTAMPLA DACA AM INTRAT IN SOMAJ, ESTI SCUTIT O PERIOADA DE 6 LUNI DE RATA DAR SE ADAUGA ACESTE 6 LUNI LA FINALUL CONTRACTULUI. DE ACEEA PLATESC ASIGURARE? NU ESTE CORECT DEOARECE NU EU AM VRUT SA INTRU IN SOMAJ ASTA SE INTAMPLA NEPREVAZUT, IN ACEST CAZ EU CE FAC ATUNCI TOTUSI CU RATA DACA NU O POT PLATI? VA MULTUMESC.
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati topicul cu majuscule
2-Contactati creditorul in vederea negocierii micsorarii ratelor ,reesalonarea platilor sau eventuala refinantare
Nicoleta1979 a scris:

REVIN CU O INTREBARE AM O RATA LA BANCA LA UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE FARA GARANTIE CU ASIGURARE SI AS VREA SA STIU CE SE INTAMPLA DACA AM INTRAT IN SOMAJ, ESTI SCUTIT O PERIOADA DE 6 LUNI DE RATA DAR SE ADAUGA ACESTE 6 LUNI LA FINALUL CONTRACTULUI. DE ACEEA PLATESC ASIGURARE? NU ESTE CORECT DEOARECE NU EU AM VRUT SA INTRU IN SOMAJ ASTA SE INTAMPLA NEPREVAZUT, IN ACEST CAZ EU CE FAC ATUNCI TOTUSI CU RATA DACA NU O POT PLATI? VA MULTUMESC.

1. depinde daca asigurarea incheiata este o asigurare care acopera riscul de somaj, si daca este atunci veti avea o perioada de gratie la plata ratelor;
2. puteti prezenta situatia dvs financiara creditorului care in baza unor doc justificative prezentate de dvs (decizie acordare somaj) poate sa va dea o perioada in care sa platiti o rata redusa
Orice reesalonare sau perioada de gratie implica costuri suplimentare, deci dupa terminarea perioadei de gratie veti avea o rata mult mai mare