Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... relatiile de rudenie/prietenie intre reclamant si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

relatiile de rudenie/prietenie intre reclamant si parat

situatia este urmatoare: reclamantul(reprezentant a unei institutiei publice) se judeca cu parat(intreprindere individuala)- incasarea datoriilor.
dupa o perioada reclamantul afla ca este in relatie de rudenie cu paratul si refuza sa participe la acest dosar. beneficiaza reclamantul de drept de refuz ? si care este procedura? prevede recuzarea anumite conditii?gradul de rudenie?si trebuie de anexat probe?
si daca s-ar afla in relatii de prietenie atunci ce poate face reclamantul?
aceasta recuzare e obligatoriu s-o aduci inainte de sedinta de judecata sau se poate exact in ziua procesului, ca dupa care judecatorul sa amane sedinta?
va multumesc frumos
a se vedea reglementarile privind functionarii publici : incompatibilitate, conflict de interese !
Recuzarea cui? a reclamantului?- nu exista asa ceva. Va trebui sa dati mai multe detalii, din cate inteleg reclamantul e o institutie publica, deci e persoana juridica, persoanele juridice nu au rude/prieteni. vreti sa spuneti ca reprezentantul legal al institutiei e ruda cu paratul? sau va referiti la consilierul juridic al institutiei publice? dati mai multe detalii pentru a primi un raspuns corect si complet
da, am vrut sa spun ca reprezentatul legal al institutiei este ruda/prieten cu parat.
Reprezentantul legal al institutiei publice are obligatia sa apere interesele institutiei publice prin orice mijloc legal. In cel mai bun caz poate desemna o alta persoana sa reprezinte in instanta institutia respectiva, dar acest fapt nu-l scuteste de obligatiile sale ca reprezentant legal al institutiei.
In calitate de angajat al respectivei societati isi indeplineste obligatia de serviciu de a apara interesele acelei societati intr-un litigiu,in urma mandatului primit de la conducerea acesteia