Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rudenie cu avocatul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rudenie cu avocatul

Doua persoane, rude de gradul 1, au un proces. Avocatul, care reprezinta una din parti, este la randul sau, ruda cu ambele parti.
Intebarea mea este urmatoarea: tinand cont de acest triunghi de rudenie, avocatul putea fi recuzat de cealalta parte? Nu este un conflict de interese?
Nu, avocatul nu intra in conflict de interese, poate reprezenta pe oricare din parti .El nu este parte in dosar . Numai judecatorii , procurorii, grefierii sunt incompatibili in cazuri de acest gen .
cazacuioana a scris:

Nu, avocatul nu intra in conflict de interese, poate reprezenta pe oricare din parti .El nu este parte in dosar . Numai judecatorii , procurorii, grefierii sunt incompatibili in cazuri de acest gen .

Sau daca avocatul respectiv este ruda cu judecatorul,procurorul sau grefierul.
Dar deontologic este ca sa te folosesti de ceea ce stie o parte in folosul celeilalte?
legal avocatul nu se afla in niciun caz de incompatibilitate. din punct de vedere moral asta ramane doar la latitudinea avocatului.
andymaurul a scris:

cazacuioana a scris:

Nu, avocatul nu intra in conflict de interese, poate reprezenta pe oricare din parti .El nu este parte in dosar . Numai judecatorii , procurorii, grefierii sunt incompatibili in cazuri de acest gen .

Sau daca avocatul respectiv este ruda cu judecatorul,procurorul sau grefierul.

:O Oy-Vey! Avocat recuzat? :stunned: Multumim! Am trecut-o la categoria perle!
1. Recuzarea priveste numai judecatorii, procurorii sau grefierii, dupa cum a scris doamna Cazacu.
2. A doua parte a intrebarii, respectiv daca este deontologic sau nu sa efectueze apararea unei rude impotriva altei rude avem cateva chestiuni de lamurit:
- daca ruda impotriva careia actioneaza la contactat mai inainte ori a stat de vorba cu avocatul despre speta ce se judeca, este imoral sa mai accepti un contract impotriva ei; aceasta regula se aplica indiferent de rudenie pentru ca daca vine la mine un posibil client si dupa ce stau de vorba cu el, sau ii acord o consultatie, il refuz nu mai pot accepta un contract cu partea adversa fara apar ca o persoana dubioasa.
- Ca regula generala trebuie observat ca trebuie sa refuz sa fiu avocat intr-o anumita cauza daca si numai daca din cauza imprejurarilor nu as putea sa-mi fac cum trebuie meseria.
- Codul deontologic al avocatilor din UE nu stabileste nici un fel de interdictii privitor la rudenie
- Trebuie observat ca avocatul s-ar putea sa aiba si el un interes in cauza si ca ar fi putin exagerat sa-i cerem sa lase cauza pe mana unui coleg numai pentru ca e si el ruda cu partile.
Cu totul ipotetic vorbind, daca matusa se judeca in contradictoriu cu fiul ei si varul avocatului pentru a-l evacua pe primul care este recalcitrant, iar avocatul stie ca matusa sa e maltratata, ca varul sau este alcoolic si ca-i distruge mamei sale mobila, o bate si ii confisca toata pensia ... de ce n-ar avea voie avocatul sa o reprezinte pe matusa lui?

Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat