Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incompatibilitate procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incompatibilitate procuror

procurorul de caz ( cel care instrumenteaza, conduce, supravegheaza urmarirea penala ) este incompatibil cu situatia de procuror de sala ( de sedinta de judecata ) ?
adica poate unul si acelasi procuror sa intocmeasca rechizitoriul si sa si sustina cauza in instanta ?
daca nu, temeiul juridic ?
cu respectuoase multumiri la opiniile docte
Incompatibilitatea-C.pr.pen

ART. 46
Rudenia între judecători
Judecătorii care sunt soţi sau rude apropiate între ei nu pot face parte din acelaşi complet de judecată.
ART. 47
Judecător care s-a pronunţat anterior
Judecătorul care a luat parte la soluţionarea unei cauze nu mai poate participa la judecarea aceleiaşi cauze într-o instanţă superioară, sau la judecarea cauzei după desfiinţarea hotărârii cu trimitere în apel sau după casarea cu trimitere în recurs.
De asemenea, nu mai poate participa la judecarea cauzei judecătorul care şi-a exprimat anterior părerea cu privire la soluţia care ar putea fi dată în acea cauză.
ART. 48
Alte cauze de incompatibilitate
Judecătorul este de asemenea incompatibil de a judeca, dacă în cauza respectivă:
a) a pus în mişcare acţiunea penală sau a dispus trimiterea în judecată ori a pus concluzii în fond în calitate de procuror la instanţa de judecată sau a emis mandatul de arestare preventivă în cursul urmăririi penale;
b) a fost reprezentant sau apărător al vreuneia din părţi;
c) a fost expert sau martor;
d) există împrejurări din care rezultă că este interesat sub orice formă, el, soţul sau vreo rudă apropiată.
ART. 49
Incompatibilitatea procurorului, a organului de cercetare penală, a magistratului-asistent şi a grefierului
Dispoziţiile art. 46 se aplică procurorului şi magistratului-asistent sau, după caz, grefierului de şedinţă, când cauza de incompatibilitate există între ei sau între vreunul dintre ei şi unul dintre membrii completului de judecată.
Dispoziţiile privind cazurile de incompatibilitate prevăzute în art. 48 lit. b) - d) se aplică procurorului, persoanei care efectuează cercetarea penală, magistratului-asistent şi grefierului de şedinţă.
Procurorul care a participat ca judecător la soluţionarea cauzei în primă instanţă nu poate pune concluzii la judecarea ei în căile de atac.
Persoana care a efectuat urmărirea penală este incompatibilă să procedeze la completarea sau refacerea acesteia, când completarea sau refacerea este dispusă de instanţă.
Cel care redacteaza rechizitoriul nu il va sustine in sedinta publica.
Va veni alt procuror.

avocat Claudiu Lascoschi
temei juridic?
nu am solicitat reproducere c.pr.pen. detin c.pr.pen., iar problema ridicata e diferita de incidenta c.p.p.
pt ca ..... a se vedea L.304 /2004 modif. si compl. - art.67 alin.(3).
asadar ?
Nu cred ca exista vreo incompatibilitate. Si sincer nici nu prea vad de ce ar exista...
Sunt destule cazuri de acest gen