avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... urgent despre faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

urgent despre faliment

in urma unei proceduri de insolventa , lichidatorul judiciar a cerut declasarea procedurii de faliment in forma simplificata.
avand in vedere faptul ca nu primit efectiv nici un fel de notificari sau alte acte care sa ne puna in vedere acest lucru, ( lucru contestat de catre lichidator prin prezentarea la dosar a unor documente emise de el ) va rog sa imi spuneti daca pot face cerere de suspendare a sentitei prin care s-a declarat falimentul ,si titlul executoriu , tind cont de faptul ca am posibilitatea de a achita creantele , firma neintrerupand nici un moment activitatea.
banii se achita in momentul acceptarii cerererii de suspendare ( daca vom obtine acest lucru ) sau la definitivarea procesului de recurs ??

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 09:39, 4 Noiembrie 2010
Buna seara .
O intrebare simpla va rog frumos :acum functionati la sediul declarat oficial la ORC si cunoscut lichidatorului ,la care acesta a trimis notificarile ?
Marius Bote .
multumesc de interventie ... dupa cum vedeti pt mine este urgent ...da , intotdeauna am activat la acest sediu , insa nu am primit niciodata corespondenta legata de acest proces . Poate ar fi bine de precizat ca am avut si un avocqat care nu si-a luat treaba in serios , mai mult mintindu-ma si neprezentandu-se de fiecara data la procese.

va multumesc
multumesc de interventie ... dupa cum vedeti pt mine este urgent ...da , intotdeauna am activat la acest sediu , insa nu am primit niciodata corespondenta legata de acest proces . Poate ar fi bine de precizat ca am avut si un avocqat care nu si-a luat treaba in serios , mai mult mintindu-ma si neprezentandu-se de fiecara data la procese.

va multumesc
Dvs trebuie sa primiti de la instanta sentinta prin care s-a dispus intrarea societatii in procedura simplificata. De la data comunicarii aveti 7 zile la dispozitie pentru a formula recurs.
Din nefericire, conform prevederilor art. 8 alin 4 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei , hotararile judecatorului sindic nu sunt suspendate ca urmare a recursului.

av.Bostina Elena
Buna dimineata .
Din ce am constatat,in practica, sentintele si notificarile ,de la data numirii unui administrator sau lchidator judiciar se trimit acestuia, si nu debitorului, mai ales ca multe din firmele in insolventa nici nu mai functioneaza la sediul declarat , in consecinta adresele se intorc retur .Am avut cazuri cand patronii firmelor dizolvate nici nu stiau de incheierea de dizolvare a lor sau cel putin asa afirmau ei .
Marius Bote .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Faliment suspendat leopold2010 leopold2010 buna ziua, sunt intr-o situatie cel putin ciudata, respectiv: s-a deschis o procedura de insolventa, a fost acceptata, recursul a fost respins si inainte de se ... (vezi toată discuția)
Deschidere faliment procedura simplificata -nejustificat SIMA LAURA SIMA LAURA Va rog sa ma ajutati, am o situatie mai ciudata. In ianuarie 2009 am fost numita lichidator de ORC la o societate care fusese dizolvata. Apoi conform ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate comerciala neamtu.george neamtu.george Detin o societate comerciala cu urmatoarele probleme : -are restante la achitarea TVA si a impozitului forfetar aferent 2009 si 2010 -nu mai desfasoara decat ... (vezi toată discuția)