avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa cumpar pamantul cu tot cu casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa cumpar pamantul cu tot cu casa

as vrea sa cumpar un teren cu tot cu casa.acest teren este concesionat pe 49 de ani.
ce impica acest lucru?
voi fi propietar pe acest teren cu tot cu casa?
pot fi dat afara de acolo daca propietarul imi face acte pe acel teren?voi putea ipoteca cu acea casa creditul?
va multumesc in speranta ca imi ve-ti raspunde
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 23:11, 20 Februarie 2008
De acord cu tine, da' ar trebui sa-i ia pamentul astfel primaria... in 6 luni parca.
Si, oricum, daca omul voia sa vanda si casa, poate avea ceva, mai ales ca domnul care a initiat topicul nu e sigur, doar crede ca nu au autorizatie...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren concesionat bittta bittta vreau sa cumpar un teren intr-un sat de la o persoana care il are concesionat de la Primarie pe 99 de ani. dar imi pune o conditie: cat mai repede sa torn ... (vezi toată discuția)
Cumparare de la minor 17 ani ContSters96141 ContSters96141 Vreau sa cumpar de la un minor de 17 ani o casa in constructei, construita pe un teren concesionat. Parintii copilului traiesc amandoi si nu sunt ... (vezi toată discuția)
Casa-cesiune alina27 alina27 buna ziua.vreau sa cumpar o casa care este sub contract de cesiune si am inteles ca 49 de ani nu pot sa o vand.actele cica se fac prin firma si la primarie.cat ... (vezi toată discuția)