Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CAUT O LEGE...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CAUT O LEGE...

Caut o lege care preusupune cam urmatoarele - Angajatorul la postarea unui anunt in ziar pentru ocuparea unui post vacant, inainte de toate ar trebui sa anunte Agentia nationala pentru ocuparea fortei de munca. In caz ca nu anunta (printr-o oarecare cerere si completarea altor hartii) cica dupa dupa ce face angajarea si daca se verifica, ar putea primi o amenda usturatoare. Rog sa-mi spuneti cum suna exact aceasta lege, cand a fost publicata in MO si care este amenda in caz ca nu se respecta. Multumesc.
angajatoriI ca au obligatia legala de a anunta la anofm, toate locurile de munca vacante in termen de 5 zile de la vacantare. Necomunicarea constituie contraventie potrivit Legii nr. 76 din 2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca si se sanctioneaza cu amenda intre 3000 si 5000 de lei
legea 76/2002
Art. 10
(1)Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncă, în căror rază îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.
mersi pentru un raspuns promt, dar intrebarea este - dupa ce angajatorul a anuntat Anofm despre posturile vacante, deja poate sa publice in ziar anunturile pentru joburile vacante?
Normal ca le poate publica.