Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credite bancare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
acum 2 ani am contractat 2 imprumuturi bancare, fara garantie ipotecara ( doar in baza veniturilor).
In urma anularii legii pensiilor speciale, sotului meu i-a fost dimunuata pensia de la 8000 ron la 1200 ron. Eu am o pensie de doar 600 ron.
Veniturile sunt total insuficiente pentru achitarea ratelor lunare, acestea depasind in prezent cu mult valoarea veniturilor ( pensiilor ) noastre.
Am fost la cele 2 banci si am anuntat diminuarea veniturilor, independent de vointa noastra, una a acceptat sa depunem cerere in vederea reconcilierii, cu documente justificative anexate, cealalta banca a fost total refractara, ba chiar amenintatoare ( BCR)
In ultimele 2 zile din 2 in 2 ore suna telefoanele din partea ambelor banci pentru a ma determina sa achit ratele, sugerandumi-se inclusiv ca ratele sa fie achitate de copii mei. Suna efectiv a incercare de intimidare.
Pana la data diminuarii veniturilor, nu am inregistrat nici macar o zi de restanta.
Nu mi se pare normal sa fiu terorizata telefonic, atata vreme cat nu mi s-a permis sa fac macar o solicitare - cazul BCR
Care este calea ce trebuie urmata?
Cu multumiri,

poate va incadrati cu veniturile pt o refinantare de la o alta banca,sa le platiti celor de la bcr, creditul.
daca deja sunteti restanta de mai multa vreme, nu veti pute obtine un alt credit,iar in caz de neplata a datoriei, puteti fi executati silit
nici nu se pune problema de refinantare sau plata valoarea ratelor lounare ste de 4000 ron la un venit actual de 1800 eon.
S-a avut la baza la contrcatare un venit de 9000 ron.
Nu am bunuri pe numele meu sau al sotului.
singurele venituri sunt pensiile.
Cat este procentajul maxim ce poate fi retinut din venituri si mai ales cum se stabileste/
rodicadumitru a scris:

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
acum 2 ani am contractat 2 imprumuturi bancare, fara garantie ipotecara ( doar in baza veniturilor).
In urma anularii legii pensiilor speciale, sotului meu i-a fost dimunuata pensia de la 8000 ron la 1200 ron. Eu am o pensie de doar 600 ron.
Veniturile sunt total insuficiente pentru achitarea ratelor lunare, acestea depasind in prezent cu mult valoarea veniturilor ( pensiilor ) noastre.
Am fost la cele 2 banci si am anuntat diminuarea veniturilor, independent de vointa noastra, una a acceptat sa depunem cerere in vederea reconcilierii, cu documente justificative anexate, cealalta banca a fost total refractara, ba chiar amenintatoare ( BCR)
In ultimele 2 zile din 2 in 2 ore suna telefoanele din partea ambelor banci pentru a ma determina sa achit ratele, sugerandumi-se inclusiv ca ratele sa fie achitate de copii mei. Suna efectiv a incercare de intimidare.
Pana la data diminuarii veniturilor, nu am inregistrat nici macar o zi de restanta.
Nu mi se pare normal sa fiu terorizata telefonic, atata vreme cat nu mi s-a permis sa fac macar o solicitare - cazul BCR
Care este calea ce trebuie urmata?
Cu multumiri,

sunt multi in situatia asta.

www.avocatnet.ro/content/for...
1/3 din pensia fiecaruia, daca sunteti coplatitori la fiecare credit si pana la 1/2 din pensii daca sunt mai multi creditori