Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta greaaaa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta greaaaa

prescriptia actiunii civile neexercitate in actiunea penala, in conditiile in care actiunea penala a incetat la retragerea plangerii prealabile
care este termenul de prescriptie a actiunii civile avand in vedere ca actiunea penala a fost pornita pentru abuz in serviciu art. 213 cp?
daca curgerea prescriptiei dreptului la actiunea civila a fost suspendata in perioada procesului penal sau daca aceasta a incetat(prescriptia dreptului la actiune civila) odata cu exercitarea actiunii penale?
curge un nou termen de prescriptie pentru actiunea civila daca procesul penal a incetat la retragerea plangerii prealabile?

daca stie cineva
va multumesc
av Popa
Cabinet Av Popa Alexandru, Avocat
retragerea plangerii prealabile trebuie sa fie totala si neconditionata trebuind sa priveasca ambele laturi - penala si civila-ale cauzei neputandu-se inlatura raspunderea penala a inculpatului sub vreo conditie vii toare !!! tribunalul suprem , sectia penala decizia nr 5069/1971 ....opinie impartasita unanim in doctrina si jurisprudenta! o data retrasa plangerea prealabila nu mai pot exista pretentii civile deci nu intra in discutie termen de prescriptie !
atentie la speta.... acolo se spune faptul ca actiunea civila nu a fost exercitata in cadrul procedurii penale.
in rest, normal ca ai dreptate... retragerea plangerii produce efecte in rem