Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare salariati

Angajatorul care a primit salariatii detasati - in urma unei conventii semnate intre cele doua parti - ce acte trebuie sa intocmeasca pentru respectivii?
Mentionez ca raman platiti si cu aceeasi functie la angajatorul care detaseaza.

Multumesc anticipat,

Sa declari pe declaratia 100 contributiile lor, si sa ai la dosar conventiile.
daca ei sunt platiti de angajatorul care detaseaza, eu ce contributii ar trebui asa iau in calcul ?

multumesc,
Daca sunt platiti de angajatorul care detaseaza, angajatorul la care sunt detasati nu plateste nimic la stat.
Pentru detasare se intocmesc urmatoarele:
1.Acord firma care detaseaza salariatii, in care sa fie prevazute salariul, perioada de detasare si orice alte informatii relevante
2. Decizie de detasare, intocmita de firma la care se detaseaza, semnata si de persoana detasata. Decizia se inregistreaza si se transmite la ITM
3. Persoanele detasate apar pe statul de salarii la societatea care ii angajeaza si se platesc exact aceleasi contributii ca la orice alt salariat.
ursuletroz a scris:

Pentru detasare se intocmesc urmatoarele:
1.Acord firma care detaseaza salariatii, in care sa fie prevazute salariul, perioada de detasare si orice alte informatii relevante
2. Decizie de detasare, intocmita de firma la care se detaseaza, semnata si de persoana detasata. Decizia se inregistreaza si se transmite la ITM
3. Persoanele detasate apar pe statul de salarii la societatea care ii angajeaza si se platesc exact aceleasi contributii ca la orice alt salariat.

1. Acordul exista si se stipuleaza ca salariatii vor avea aceeasi functie si vor fi platiti in continuare de firma la care sunt angajati si care detaseaza.
2. Decizia de detasare - mi se pare normal sa o faca firma care detaseaza si nu firma la care se detaseaza. Nu inteleg aici, cum decid sa fie detasati niste salariati de la o alta firma , chiar si in baza Conventie incheiate......
3. Firma la care se detaseaza nu plateste salariile.