Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot anula o carte de munca, fara ca noul angajator sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot anula o carte de munca, fara ca noul angajator sa afle informatii din aceasta?

salutare !!!

am si eu o " problema " : sunt din Brasov si acum un an am plecat de la o companie la care am lucrat timp de 2 ani , aceasta companie este si cea care mi-a facut pentru prima data carte de munca. Intre timp am cautat un alt loc de munca, dar nu am avut prea mult succes ... In cele din urma m-am angajat la la o companie ( concurenta cu prima ) dar care nu doreste sa recruteze persoane care au experienta in domeniu ( stind acest lucru nu am trecut in cv-ul meu experienta anterioara )
Problema care ma macina este ca acum mi s-a cerut sa aduc, cartea de munca, daca am una ( inevitabil angajatorul va afla ca am experienta si sunt sanse sa fiu concediat :) .
Asa ca va intreb :
1. Daca ma duc la fostul angajator sau la oficiul de ocupare al fortei de munca si retrag cartea de munca, apoi declar angajatorului ca nu am carte de munca, acesta din urma poate afla informatii referitoare la fostul meu loc de munca ?
2. daca fac asta si noul angajator imi deschide o noua carte de munca, risc ceva din punct de vedere JURIDIC? ( amenda, puscarie )
3. ce pot face ca angajatorul sa nu poata afla numele firmei la care am lucrat in trecut fara ca eu sa risc ceva de natura penala ..
Conform decretului nr 92/1976 privind carnetul de munca,acesta nu poate fi anulat
Conform art 4 carnetul de munca este un act personal al titularului si nu poate fi cedat sau instrainat
La incetarea activitatii sau in caz de transferare,carnetul de munca se inmaneaza titularului ,completat cu toate inscrierile la zi
Art 23 Pierderea,degradarea ori distrugerea de catre titular a carnetului de munca constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda
ms pt raspuns ..

dar acum m-ai facut curios din alte puncte de vedere ..

1 . risc doar amenda? fara ceva de natura penala ?
2. si amenda pana la cta poate ajunge ? RON

vreaus a stiu daca merita riscul
1-Sanctiunea este conditionata de mai multi factori, printre care si de acela reprezentat de autoritatea care denunta existenta carnetului de munca ,in realitate declarat de dvs ca inexistent
In baza de date a ITM local ,dvs figurati cu carnet de munca
2-Cuantumul amenzii este dispus de catre autoritatea care are limita de competenta sa constate si sa sanctioneze contraventia
faptul ca declarati ca nu aveti carnet de munca este un fals si intra sub incidenta codului penal.

eventual sa ridicati cartea de munca si sa o declarati pierduta (ca sa nu riscati nimic), dar in aceasta situatie va trebui pana la urma sa o reconstituiti (astfel, daca cartile de munca se completeaza la itm atunci cei de la firma la care lucrati acum nu vor afla unde ati lucrat inainte deoarece inspectorii de munca vor completa carnetul de munca nou emis pe baza adeverintelor de la locurile de munca detinute anterior)

si in alta ordine de idei , firma nu poate cumpara pt dvs un alt carnet de munca deoarece figurati cu un carnet deja ...chiar si la biroul unde acestea se distribuie. carnetele de munca deoarece sunt inseriate si au un regim special, tocmai pt a se evita situatii precum ideea dvs, se cumpara pe baza de declaratie pe propria raspundere si un formular tip. deci nu aveti nici o sansa de izbanda
new_2009 a scris:

faptul ca declarati ca nu aveti carnet de munca este un fals si intra sub incidenta codului penal.

eventual sa ridicati cartea de munca si sa o declarati pierduta (ca sa nu riscati nimic), dar in aceasta situatie va trebui pana la urma sa o reconstituiti (astfel, daca cartile de munca se completeaza la itm atunci cei de la firma la care lucrati acum nu vor afla unde ati lucrat inainte deoarece inspectorii de munca vor completa carnetul de munca nou emis pe baza adeverintelor de la locurile de munca detinute anterior)si in alta ordine de idei , firma nu poate cumpara pt dvs un alt carnet de munca deoarece figurati cu un carnet deja ...chiar si la biroul unde acestea se distribuie. carnetele de munca deoarece sunt inseriate si au un regim special, tocmai pt a se evita situatii precum ideea dvs, se cumpara pe baza de declaratie pe propria raspundere si un formular tip. deci nu aveti nici o sansa de izbanda

Sa inteleg ca, daca o declar pierduta, am sanse mari sa nu afle angajatorul de trecutul meu ca angajat,
Spuneti-mi daca am inteles bine : o declar pierduta, la ITM ei imi dau ceva cu care sa dovedesc ca am carte de munca si totodata ma pun sa aduc adeverinta de la locurile de munca unde am lucrat cu contract sau carte de munca pentru a o RECONSTRUII .. in tot acest timp eu actualului angajator ii duc dovada primita de la ITM care ramane la angajator pana la plecarea mea din firma, urmand ca cei de la ITM sa adauge experienta ( dovedita cu adeverinte de la fostii angajatori ) ulterior.
Astfel noul angajat nu afla faptul ca eu am experienta in domeniu

te rog mult ajuta-ma sa iau o decizie buna, fara urmari grave de natura penala. si totodata sa-mi pot pastra locul de munca.. pe criza asta se gaseste greu un loc de munca
OulClocit, utilizator