avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatura

AM TERMINAT FACULTATEA DE DREPT ADMINISTRATIV SI MASTER.
POT SA INTRU IN AVOCATURA?
MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: Simona Aspritoiu , Consilier juridic 08:49, 8 Noiembrie 2010
Poate vreti sa spuneti Administratie Publica.
DA
In aceasta situatie, nu puteti intra in barou. Pentru a putea fi avocat trebuie sa fiti licentiat in Drept. Puteti face insa o continuare de studii, cel mai bine mergeti la facultate si va interesati in ce conditii se face aceasta continuare, pentru a putea fi licentiat in stiinte juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa devin avocat sau consilier juridic anadascalu21 anadascalu21 Buna ziua. Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau ... (vezi toată discuția)
"licentiat in stiinte juridice si administrative" ionutbuta89 ionutbuta89 Va rog sa-mi spuneti daca cu o asemenea titulatura pe diploma de licenta pot intra in avocatura...:training: (vezi toată discuția)
Cariera Ramona-G Ramona-G Buna, sper sa ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri. Sa va prezint mai intai situatia: Am terminat studiile de licenta domeniul Finante-Banci, acum urmez un ... (vezi toată discuția)