Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE ACTIVITATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE ACTIVITATE

In perioada 01.05.2009 - 31.12.2010 activitatea societatii (S.R.L.) este suspendata.
Se mai poate prelungi suspendarea activitatii si ce perioada?
Ce proceduri trebuie sa urmez dupa data la care expira suspendarea - in cazul in care o sa mai prelungesc suspendarea dar si in cazul in care ma hotarasc sa reiau activitatea?
Se poate suspenda activitatea unei societati o singura data si pe maxim 3 ani.
La data cand suspendarea expira se reia activitatea societatii prin completarea unui formular la ONRC si plata unei taxe. Cu aceasta ocazie veti primi un alt certificat constatator care sa certifice reluarea activitatii.
La o zi dupa ce ati reluat activitatea se poate suspenda pe 3 ani.
Practica actuala a registrelor comertului este ca la momentul expirarii suspendarii societatii, inscrisa la registrul comertului, activitatea se reia din oficiu, fara plata altor taxe suplimentare. Dupa aceea urmati sfaturile lui cip200.