Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit Intreprindere Individuala

Buna ziua, as dori sa aflu care este impozitul pentru Intreprinderea Individuala, avand in vedere ca am carte de munca in alta parte. Va multumesc!
Angie_31, utilizator
De regula, in cazul in care optati pentru impozitarea pe baza de norma de venit, daca sunteti in acelasi timp si angajat cu contract de munca in alta parte, se aplica reduceri substantiale.
Daca imi spuneti judetul si localitatea in care veti desfasuta activitatea si indicati exact activitatea ce se desfasoara, va pot spune cota exact. Asta deoarece reducerile aplicate difera de la un judet la altul.
In Bihor, de exemplu, reducerea in acest caz este de 60 (!!) %.
Este vorba de birou de traduceri, Arges- Pitesti. Eu stiu ca impozitul pt Intreprinderea Individuala este de 16 %, plus 5,5% pt sanatate, dar acesti 5,5% se deduc. Multumesc!
Da, IMPOZITUL este de 16%. Celelalte amintite de Dvs. sunt contributii.
Ceea ce am scris eu mai sus se refera la situatia in care activitatea respectiva se poate impozita pe baza de norma de venit.
Acum stiu ca activitatea Dvs. ar fi cea de traduceri, pentru care insa nu exista norma de venit, ceea ce inseamna ca se poate desfasura numai cu impozitare in sistem real (16%) si NU conteaza in acest caz daca aveti sau nu contract de munca in alta parte...
Va multumesc pentru ajutor!