Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... bautura la volan .... S.O.S
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

bautura la volan .... S.O.S

in noaptea de 27 octombrie am fost oprit de o masina civila din care s-a dat jos 3 civili un comunitar si un politist.... motivul opririi a fost ca nu am oprit la semnalul politistului care nu l-am observat nici eu nici martorii din masina ....am fost supus probei cu etilotestu din care a rezultat o alcoolemie de 0,71 in aerul expirat.am fost dus la probele biologice dupa 2 ore.Am fost oprit la ora 1:30 dimineata si prima proba de sange am dat-o la 3:20 respectiv 4:20.Sunt la a 2 abatere pe tema respectiva si am nevoie de ajutor " Prostia doare".Am 3 intrebari :
- au voie sa opreasca cu masina civila?
- au voie sa ma duca dupa 2 ore la spital?
- unde gasesc dovezi ca nu s-a procedat corect?
Din codul rutier spune clar ca conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie dus imediat la cea mai apropiata institutie medicala pentru a i se recolta probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei(art.193 din regulamentul de aplicare OUG nr.195)
Va rog sa ma corectati daca gresesc undeva privind legea....si daca ma puteti cu niste solutii in vederea rezolvarii acestei probleme
pai si ce daca va duceau mai repede la spital va iesea o alcoolemie mai mica ?
sa fim seriosi,asta nu e motiv.sincer nu prea cred ca aveti sanse sa mai scapati si de aceasta data dar functie de cum s-a solutionat prima data nu ar putea sa fie neaparat de rau.
La probele biologice valoarea alcoolemiei stabilite de etilotest se dubleaza.
Care este rezultatul probelor biologice recoltate ?

CoART. 6

"Procedurile de prelevare a produselor biologice sunt următoarele:

a) pentru determinarea alcoolemiei se prelevează 2 (două) probe de sânge din venă la interval de o oră între prelevări, fiecare probă conţinând 10 ml sânge;

b) în situaţia în care nu se pot preleva 10 ml de sânge, se menţionează la rubrica “observaţii” a buletinului de examinare clinică, prevăzut în anexa nr. 3 la prezentele norme metodologice, cu precizarea motivului;

c) prelevarea sângelui se face cu seringi de unică folosinţă, până la înlocuirea acestei metode cu trusa standard de prelevare special destinată acestui scop, a cărei componenţă este prevăzută în anexa nr. 5 la prezentele norme metodologice;

d) prima prelevare se efectuează de preferinţă într-un interval de timp de până la 30 de minute de la producerea evenimentului care a determinat solicitarea prelevării de sânge;
.........................................................................................................."
Radu Gabrian, Mediator