Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Judecatoreasca

Ce se intampla daca un imobil este scos la vanzare, in urma unei sentinte judecatoresti si dupa parcurgerea etapelor licitatiilor publice, acesta nu are cumparator sau daca suma oferita este mai mica decat debitul stabilit de instanta si cheltuielile de executare:
1. se face vanzarea la valoare mai mica decat suma debit plus cheltuieli de executare ?
2. Daca DA (suma rezultata din vanzare este mai mica decat debitul+ chelt de executie), debitorul va fi obligat la plata diferentei?
3.Daca NU (suma rezultata din vanzare este mai mare decat debitul+ chelt de executie), debitorul va primi diferenta ?
Raspund punctual, cu precizarea ca, daca nu sunteti avocat sau cons. juridic, angajati-va unul!

1. Da;
2.Da;
3. Daca vanzarea acopera debitul si chelt. si mai ramine ceva, acea diferenta este primita de debitor.