Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod de procedura penala !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod de procedura penala !

Stie cineva noul cod de procedura penala cand intra in vigoare?am vazut pe forum cineva spunea ca a intrat pe data de 26-10-2010 in monitorul oficial ?
daca ar fi intrat in viguoare sigur era mare tam-tad de ci in consecinta nu cred ca a intrat. Probabil e vb de modificarea referitor la codul civil / divortul la notar.
Legea nr. 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor vizeaza printre altele, modificari si completari atat ale codului penal cat si ale codului de procedura penala, care vor intra in vigoare incepand cu data de 26 noiembrie 2010.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
va multumesc..cred ca coul cod de procedura penala nu va intra curand ....pe mine m-ar interesa 215 art 1 ,2,3,si 5 cele mai nenorocite?care ar fii incadrarea in noul cod de procedura penala
Pentru inselaciune pedeapsa maxima este de 5 ani (art 244 si 245 din Noul Cod Penal)