Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune art 215
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune art 215

Buna seara, ajutati-ma va rog sa inteleg ce inseamana:
Inşelăciune prevăzută de art 215 alin 2-5 cod penal vechi.
Si art 244-245 cod penal în vigoare.

Va multumesc
Adica infractiunea de inselaciune era prevazuta la art 215 in codul penal vechi iar in noul cod penal este prevazuta la art 244-245.
Da la 1 febr 2014 a intrat in vigoare noul cod penal.
Unii au fost condamnati pe vechiul cod penal, altii dupa noul cod penal.
cyan, moderator
Si alin 2-5 cod penal vechi, ce inseamna?

Va multumesc
Aliniat 2 pana la aliniat 5.