avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptia lipsei calitatii procesuale pasive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptia lipsei calitatii procesuale pasive

Buna ziua,
Sunt citat intr-un proces in care cineva revendica terenul si casa in care locuiesc.
Acestea au fost dobandite prin intermediul ANL.
Terenul l-am cumparat de la firma de constructii. Casa a fost construita de aceeasi firma de constructii cu mandat de la ANL.
Desi sunt deja parat in proces, consider ca nu cu mine trebuie sa se judece acuzarea, ci cu ANL si cu firma. Mentionez ca si ANL si firma sunt parati.
Pentru intampinarea ce trebuie facuta, pot invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 14:34, 7 Noiembrie 2010
Chemati vanzatorul in garantie pentru evictiune. Aveti calitate procesuala pentru ca sunteti actualul proprietar.
Ultima modificare: Duminică, 7 Noiembrie 2010
elena138, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitate de garant hajnyci hajnyci Buna ziua! suntem chemati in judecata pt rectificare carte funciara. Terenul despre care este vorba a fost luat de stat multi ani in urma si a fost dat pt ... (vezi toată discuția)
Informaţie GHEORGHIAN GHEORGHIAN Doresc să aflu mai pe înţeles ce înseamnă : admite/ respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active/ pasive a reclamantului/ părâtului la o ... (vezi toată discuția)
Exceptia lipsei coparticiparii procesuale pasive Bucalae Bogdan George Bucalae Bogdan George Asa cum am mai scris in intrebarile mele, este vorba despre o cladire situata pe un teren revendicat ilegal si vandut unui alt cetatean. Am deschis proces ... (vezi toată discuția)