Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie

ce factori determina incredintarea custodiei copilului catre tatal?
problemele grave de sanatate ale mamei constituie unul din factori.
Instanta analizeaza situatia minorilor de la caz la caz , astfel ca nu se poate stabili la modul general ce anume factori pot determina incredintarea minorului catre tata pentru ca vorbim de un ansamblu probatoriu care va fi analizat de catre instanta.
In principiu, tatal trebuie sa dovedeasca ca este in interesul minorului sa-i fie incredintat ,pentru ca el poate oferi conditii net superioare celor oferite de mama.
Pentru mai mult detalii despre criteriile avute in vedere de instante la incredintarea minorilor , va invit sa lecturati aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Intereseaza si varsta copilului. Daca acesta are peste 10 ani va fi ascultat si intrebat cu care dintre parinti doreste sa locuiasca, iar instanta tine cont si de dorinta minorului.
Trebuie dovedit faptul ca mama are grave probleme, fie de sanatate , fie de comportament si ca acest lucru ar influenta negativ dezvoltarea fizica si psihica a minorului.
Faptul ca mama nu are o locuinta stabila si ca nu poate oferi conditii decente pentru cresterea si educarea minorului poate constitui un al factor care duce la incredintarea minorului catre tata.