Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Acuzatie de fals pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Acuzatie de fals pe internet

Buna ziua tuturor si La multi ani celor care-si serbeaza onomastica astazi.

As vrea sa stiu daca se poate face ceva vizavi de o persoana care, fara nici un fel de probe, ma acuza de fals si uz de fals pe internet - printr-o postare pe blogul personal - ca i-as fi spart parola unui email si ca as fi trimis un email cu niste carti in format electronic in numele ei, semnand cu numele ei.

In ce lege gasesc detalii referitoare la acest lucru - denigrare sau calomnie?

Va multumesc pentru raspunsuri.
am constatat ca stupoare ca intr-adevar, art 205, 206, 207 CP nu mai sunt abrogate... datorita neconstitutionalitatii acestui fapt...
multumesc pentru ca mi-ati deschis ochii.
miidezile, utilizator
Nu mai sunt abrogate dar nici nu sunt incriminate. Mai cautati discutia pe Forum,inca se limpezesc apele.

www.avocatnet.ro/content/for...