avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Acuzatie de fals pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Acuzatie de fals pe internet

Buna ziua tuturor si La multi ani celor care-si serbeaza onomastica astazi.

As vrea sa stiu daca se poate face ceva vizavi de o persoana care, fara nici un fel de probe, ma acuza de fals si uz de fals pe internet - printr-o postare pe blogul personal - ca i-as fi spart parola unui email si ca as fi trimis un email cu niste carti in format electronic in numele ei, semnand cu numele ei.

In ce lege gasesc detalii referitoare la acest lucru - denigrare sau calomnie?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: eumarian , utilizator 11:11, 9 Noiembrie 2010
am constatat ca stupoare ca intr-adevar, art 205, 206, 207 CP nu mai sunt abrogate... datorita neconstitutionalitatii acestui fapt...
multumesc pentru ca mi-ati deschis ochii.
Ultima modificare: Marți, 9 Noiembrie 2010
miidezile, utilizator
Nu mai sunt abrogate dar nici nu sunt incriminate. Mai cautati discutia pe Forum,inca se limpezesc apele.

www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta si calomnie ContSters123185 ContSters123185 ieri am fost chemat la politie sub pretextul ca o fosta colega ma acuza ca prin e/mailuri trimise ei personal si la fostul meu loc de munca o insult si o ... (vezi toată discuția)
Calomnie dsds dsds Buna ziua! Am primit recent un telefon in care mi se spunea ca o sa fiu actionat in judecata deoarece am facut declaratii calomnioase pe un forum de internet! ... (vezi toată discuția)
Art.205 si art 206, cod penal, mai sunt în vigoare? dandanaua dandanaua Insultasi calomnia prev.de art.205 şi art.206 cod penal au fost abrogate în 2007.In 2008, curtea constitutionala a decis neconstitutional textul de lege care ... (vezi toată discuția)