Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

daca sotia moare si avem 2 copii impreuna si doi copii ai iei din alta casatorie cum se imparte averea....si daca e obligatoriu ca partajul sa se faca atit timp cit sotul mai e in viata (pe timpul vietii acestuia )partajul poate sa duca vinderea si ramanerea in strada ....ex avem doua ap unul in care stam noi si in unul in care staun copil apartamentele sint pe numele noastre ,daca copii vor partaj 25% din valoarea bunurilor pt despagubire depsaseste posibilitatile mele si trebuiesc vindute amindoua casa pot sai partajez...nu stiu daca mam facut inteles ...poate sa ma oblige cineva sa ma constringa intrun fel atit timp cit nu vind nimic sa ma oblige sa vind?

In cazul de fata nu se pune problema obligarii dumeavoastra la vanzarea bunurilor, instanta poate dispune partajarea in natura . Cu toate acestea, daca dumneavoastra solicitati sa va ramana bunurile, atunci, veti fi obligat la plata unei sulte catre copii. In cazul in care nu aveti posibilitatea achitarii integrale a sulte in termenul stabilit prin sentinta, pentru a evita o executare silita, trebuie sa cererti instantei sa va oblige la plata in rate a suemi ce o veti datora potrivit sentitei.
Trebuie sa stiti un lucru. In timpul vietii parintilor copiii nu au nici un drept asupra averii acestora si nici invers. Asa fiind, partajul poate avea loc exclusiv intre Dv. si sotia daca bunurile sunt comune.Copiii au un drept de mostenire care devine actual si se concretizeaza in momentul decesului parintilor.
apartamentele sunt bunuri proprii ale sotiei sau bunuri comune?
bunurile sint comune dobindite in timpul casatoriei
mesajul avocat Burtea Roxana a postat inaintea dumneavostra un mesaj prin care spune ca trebuie sa partajez dar nu sint obligat sa vind ...o pot face in rate sau in natura... nu prea inteleg ce inseamna NATURA ....
Acum sint confuz dar tind sa creed ca raspunsul dumneavoastra este corect este logic ...atit timp cit bunurile sint muncite de noi dece sa ma oblige o lege sa impart cu vreun copil atit timp cit unul din propietari ai bunurilor este in viata ei fiind sot si sotie