Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Abonament Orange
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Abonament Orange

Buna ziua ,
Recent am efectuat preluarea unui abonament orange care o avea pe bunica mea ca titular fara a beneficia de telefoane cu preturi speciale nici dupa transferul abonamentului si nici in ultimi 4 ani .
Intrebarea mea este :

Are voie Orange romania sa-mi creeze obligativitate contractuala 1 an sau pot rezilia oricand acest contract ?
In actul aditional de preluare contract nu este stipulata nici o obligativitate contractuala , insa operatorii Serviciu clienti Orange mi-au spus ca am obligativitate contarctuala 1 an .
Va multumesc pentru ajutor .
Pe cat timp a fost contractul initial ? Daca acela a expirat si la reinnoire/transfer nu ati mai beneficiant de nici un bonus, atunci puteti rezilia fara probleme.
Contractele care se incheie de la inceput pe o perioda de timp (sa zicem 2 ani) au foarte des clauza de prelungire automata cu o anumita perioada (de obicei un an) daca nu sunt denuntate/reziliate pana la o anumita data.
Si aceasta prelungire automata merge in continuare daca contractul nu este reziliat.
In conditiile in care d-voastra ati intrat in contract in locul altei persoane ati preluat toate drepturile si obligatiile contractuale ale predecesorului, deci contractul nu poate fi schimbat.

Daca in momentul intrarii in contract acesta mai urma sa dureze 5 luni atunci obligatia d-voastra este sa il continuati doar 5 luni. Nu vi se poate pune conditia contractuala de un an.

Puteti sa reziliati contractul, insa atentie contractul se deruleaza pana la final. Termenul de reziliere este cel rezultat din contractul initial, respectiv cel prelungit automat (in cazul exemplului de mai sus 5 luni).

Aveti obligativitatea de 1 an insa de la data la care contractul s-a prelungit/ reinoit automat.
mie asta imi suna a fi un abuz, daca nu ai avut nici un beneficiu la semnarea contractului (reducere la telefoane, luni gratuite) trebuie sa il poti rezilia.
Dobandirea sau nu a unor avantaje nu poate conditiona dreptul de reziliere a contractului inainte de termenul prevazut in contract.

Insa in cazul lui scorpyo nu avem nici un contract nou, nici o prelungire a contractului.
Are loc o substituire a unei parti, prin urmare nu are loc o modificare a contractului. Acesta se deruleaza pana la capat, pana la termenul rezultat din contractul initial, respectiv prelungirea lui.
Rezilierea trebuie neaparat facut daca exista clauza de prelungire automata, iar contractul se derulaza pana la capat.
Abuziva ramane obligatia contractuala de 1 an de la data substituirii partii.