Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere abonament telefon mobil (ORANGE)
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere abonament telefon mobil (ORANGE)

Buna ziua,
In decembrie 2009 mi-am facut trei abonamente la orange doua pe durata a doi ani si unul pe un an, intre timp sotia a gasit un loc de munca in anglia si in ianuarie vom pleca toata familia din tara pe termen lung. As dori sa stiu daca pot sa reziliez abonamentul fara a atrage niste costuri ridicate (am sunat la serviciul clienti si mi sa spus ca daca doresc sa reziliez abonamentul trebuie sa platesc contravaloarea acestuia , 24 de luni).
Situatia d-voastra nu este un caz de forta majora.
Comerciantul isi indeplineste obligatiile lui contractuale de aceea nu este obligat sa va accepte rezilierea.
Insa puteti rezilia acum contractele pe doi ani, de platit insa aveti obligatia sa platiti pana in dec. 2011.
Platiti-va eventual contractele in avans daca credeti ca nu veti putea face lunar dupa ce parasiti tara.

Contractul pe un an trebuie si el probabil reziliat daca contine clauza de prelungire automata.
Rezilierea contractelor poate fi realizata in limitele contractual prevazute si asumate de dvs prin semnatura
Multumesc pentru raspunsurile date, abonamentul pe un an l-am incetat incepand din decembrie iar cu celelalte o sa ma mai gandesc la modalitatea cea mai buna.