avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere abonament telefon mobil (ORANGE)
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere abonament telefon mobil (ORANGE)

Buna ziua,
In decembrie 2009 mi-am facut trei abonamente la orange doua pe durata a doi ani si unul pe un an, intre timp sotia a gasit un loc de munca in anglia si in ianuarie vom pleca toata familia din tara pe termen lung. As dori sa stiu daca pot sa reziliez abonamentul fara a atrage niste costuri ridicate (am sunat la serviciul clienti si mi sa spus ca daca doresc sa reziliez abonamentul trebuie sa platesc contravaloarea acestuia , 24 de luni).
Cel mai recent răspuns: onez81 , utilizator 17:57, 23 Noiembrie 2010
Situatia d-voastra nu este un caz de forta majora.
Comerciantul isi indeplineste obligatiile lui contractuale de aceea nu este obligat sa va accepte rezilierea.
Insa puteti rezilia acum contractele pe doi ani, de platit insa aveti obligatia sa platiti pana in dec. 2011.
Platiti-va eventual contractele in avans daca credeti ca nu veti putea face lunar dupa ce parasiti tara.

Contractul pe un an trebuie si el probabil reziliat daca contine clauza de prelungire automata.
Rezilierea contractelor poate fi realizata in limitele contractual prevazute si asumate de dvs prin semnatura
Multumesc pentru raspunsurile date, abonamentul pe un an l-am incetat incepand din decembrie iar cu celelalte o sa ma mai gandesc la modalitatea cea mai buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliera contract cablu+internet little_30devil little_30devil In ce conditii pot rezilia un contract de cablu si internet din 11.02.2010 , incheiat pe 15 luni fara a plati taxa de 100 euro (taxa de reziliere inainte de ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract cu societate telefonie mobila nikkola nikkola Buna ziua! Am si eu un necaz cu cei de la Orange si as vrea sa stiu daca am sanse sa rezolv problema fara a plati acele despagubiri pentru rezilierea inainte ... (vezi toată discuția)
Abonament orange scorpyo04 scorpyo04 Buna ziua , Recent am efectuat preluarea unui abonament orange care o avea pe bunica mea ca titular fara a beneficia de telefoane cu preturi speciale nici ... (vezi toată discuția)