Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltuieli deductibile PFA

Buna ziua. Intrebarea mea este simpla (cred), desi nu am gasit un raspuns clar pana acum. O PFA cu activitate de vanzare produse cosmetice in retea (Multi Level Marketing) isi poate inregistra la cheltuieli, deci, sunt deductibile incarcarile unei cartele telefonice? Cartela este folosita pentru comunicare cu subalternii din retea. Deci? Si ca idee, v-as ruga, mai exemplificati cheltuieli deductibile pentru acest tip de organizare juridica si activitate. Va multumesc
Nu pot fi deductibile cheltuielile cu incarcarea unei cartele telefonice, pentru simplu fapt ca nu nu puteti avea documente justificative pentru aceasta ( contracte...facturi.... chitante....) din care sa reiasa clar ca aceasta a fost o cheltuiala facuta in scopul afacerii. Aveti insa posibilitatea abonamentului telefonic pe numele PFA, daca sunteti constituit in PFA ( adica inreg la ONRC ) Daca sunteti in contract de comision/mandat situatia va este "putin" nefavorabila privind cheltuielile deductibile
Ar putea fi adus ca act justificativ bonul fiscal, doar ca pe el nu sunt date personale ale clientului, e adevarat. Nu stiu daca se poate emite factura fiscala pentru reincarcare (oare macar de la reprezentantele operatorilor?). Deci un abonament pe numele PFA-ului va fi deductibil...asta e bine de stiut. Multumesc,Mayer