avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2011
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2011

Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt singurul, motiv pentru care am scris aici pe forum, in speranta crearii unui grup de useri, pentru schimburi de opinii, resurse folosite, probleme ce le vom intalni pe parcurs sau orice altceva tine de Admiterea in Barou din 2011.

Tinand cont de proverbul "Unde-s multi, puterea creste" cred ca ne-ar fi mai usor sa colaboram pe aceasta cale.


Tot aici ii invit si pe cei care au sustinut deja acest examen, sau care il sustin luna aceasta, pentru a ne povesti ce greutati au intampinat, daca binevoiesc..;)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:03, 25 Februarie 2012
Eu am o intrebare stupida, dar la cat de aiurea sunt informatiile pe care le primim si tematica, nici nu ma mir ca-mi pun asemenea probleme... Din acea tematica data, se invata exclusiv ceea ce scrie acolo? Adica de exemplu la obligatii nu este trecuta raspunderea civila contractuala, si chiar daca exista carti in care e cuprinsa in alt capitol, mi se pare aiurea pt unii care invata din L. Pop de exemplu acolo fiind capitol distinct, netrecut pe tematica. Riscam sa ne trezim cu surprize? Intrebarea mea se adreseaza probabil mai mult catre cei care au mai dat examenul. Asa o harababura mi se pare toata treaba asta, niste nesimtiti care nu-s in stare sa faca un lucru calumea si clar, normal, pt ca-i doare undeva. In fine, daca aveti vreo idee, astept sfaturi. Mersi si spor sa aveti.
~ Conținut șters la cerere ~
Eu inca nu m-am inscris, insa am sunat azi dimineata la Baroul Iasi si mi s-a spus ca taxa de inscriere este de 800 lei. Asadar include si tva-ul.
este cineva care se inscrie in baroul Mehedinti? daca da, de unde trebuie sa luam acel certificat psihiatric? :)
Eu, spre exemplu am gasit pe www.lucrari.ro un pachet cu 3 carti de grile, de Mihaela Ciobanu, M. Niculae si Voineag! Cred ca sunt suficiente..parerea mea!
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2011
ContSters218700, utilizator

Alte discuții în legătură

Dupa ce carti trebuie sa invat si care sunt taxele pentru examen? ellaa ellaa Buna , Va rog sa-mi spune-ti dupa ce autori invatati pt admiterea din acest an, taxe , daca exista sinteze si orice nou depre admitere. Va multumesc (vezi toată discuția)
Admitere barou 2014 manuelle manuelle Buna ziua. Pentru admiterea in barou 2014 la Penal trebuie invatat de pe noul cod? Acesta intra in vigoare in februarie 2014. Lucrarile de specialitate dupa ... (vezi toată discuția)
Mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la nomina? karmacoma21ro karmacoma21ro Eu personal am invatat tratatele la civil si procedura dar cum timpul e limitat si lucrez pana dupa-amiaza imi raman putine ore de studiu seara:\"> la penal, ... (vezi toată discuția)