Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocatia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocatia

Am 17 ani si vreau sa renunt la liceu, am inteles ca daca renunt la liceu trebuie sa renunt si la alocatie deoarece ii va trage la raspundere pe parinti ( parintii stiu ca am renuntat la liceu) si o sa le dea amenda deoarece facem abuz de alocatie ( cred...)
Puteti sa ma ajutati si pe mine va rog? Sa-mi spuneti si mie cum pot sa renunt la aceasta alocatie?
Uite ce cred eu: esti foarte descurcaret, asa ca nu e cazul sa ajungi la faza cu "imi baga parintii la inchisoare". Inteleg ca nu-ti place scoala (nici mie, dar din cu totul alte motive!) si in aceasta situatie, procedeaza ca si pana acum... asa o sa primesti alocatia "pe bune" si parintii tai nu patesc nimic.:)
Viata e prea scurta pentru regrete, - corect! Atunci nu face lucruri pe care sa le regreti... sau intinde-te cat iti permite plapuma. Mai bine spune ce problema ai, ca asta cu grija nu tine.
Daca spui motivul real, promit sa te ajut cu tot ce stiu, bine?
O sa mor:(( .... daca scriam incorect imi raspundeai ceva de genul:"Asa e, ai dreptate mai bine te-ai lasa de scoala si te-ai intoarce peste 10 ani cand o sa fii mai destept." la romana stiu ca ma descurc, la matematica ma descurc cat de cat, la sport, sunt printre primii 10 (apropo suntem 31 de elevi in clasa dintre care 3 fete...) la istorie ma sunt printre primii 3, la geografie nu e greu, la engleza cred ca sunt cel mai bun din clasa, franceza invat de la gradinita si nu stiu nimic deci asta ar fi al 12-lea an franceza.... economie, informatica, sunt usoare dar avem Gastronomie, nu stiu sa curat nici macar un cartof si mai ales cu partea teoretica nu inteleg nimic, Servirea consumatorului partea practica e usoara dar teoretica este foarte grea, mai erau 3 materii da nu mai tin minte cum se numesc:sorry: si alea erau foarte grele... anul trecuta la gastronomie am avut 3-3-3-4 si ma trecut la servirea consumatorului la fel .... cand m-au vazut pe semestrul acesta amandoua profesoarele au zis ca nu o sa ma mai treaca daca nu invat... am incercat sa invat dar creierul meu nu vrea sa "gazduiasca" aceste materii.
Va rog puteti acum sa-mi spune-ti cum anulez alocatia?:((

*Acesta este motivul real Elena.
Luader, utilizator
A renunta la liceu pentru ca nu suporti sa cureti cartofi e ca si cum ai face chemoterapie ca sa slabesti. Ai ghicit desfasurarea evenimentelor, doar n-o sa ajutam toti agramatii (desi ai putea lucra la niciun/nicio si la virgule).

Nu stiu reglementarile actuale, dar elena138 sigur stie cum te poti muta la un liceu teoretic cum iti trebuie tie. Unii dintre noi am terminat licee teoretice cu sute de absente (dar erau mai toleranti in anii 90).
Mai esti si simpatic, pe deasupra...:))
Las-o incolo de alocatie...cate ore de gastronomie ai? Cate de servirea consumatorului? Daca nu-ti place profilul, transfera-te la altul! Esti baiat destept (sper ca esti baiat!), chiar nu ai fi satisfacut sa vezi ca treci de doamnele acelea? Asa intelegi tu sa te faci "mare", cu abandon? Gandeste-te putin la variantele acestea: motivarea absentelor, transferul la alt profil (parintii inteleg ca te sustin) si, daca totusi nu vrei sa mai incerci nimic in sensul absolvirii scolii, ce mai conteaza acolo... restituirea alocatiei nemeritate, amenzi platite de parinti si ce mai zici tu?!
Poate ajung si parintii tai pe la scoala sa vorbeasca cu dirigintele, directorul, doamnele cu pricina... apoi, vor fi invatati ce sa faca, pentru ca parintii tai vor face demersurile. Daca sunt interesati, sa mearga sa intrebe.
elena138, utilizator
Marian nu am zis ca nu suport ssa curat cartofi, am zis ca nu stiu,,,
Nu prea le am cu greamatica :). Unchiul meu care este cel mai mic dintre fratii cei doi si sora lui, a avut media cea mai mare la scoala si nici nu fregventa scoala, se ducea cu o sticala de tuica/vin , dadea bani la profesori si asa a trecut el clasele, acum nu prea mai este asa, profesoara mea de gastronomie a fost directoare si este foarte severa.
Elena am 5 ore de servirea consumatorului si 4 de gastronomie, profesoara de servirea consumatorului nu prea este atat de severa dar cea de gastronomie daca nu stii ce stie si ea ai 2 direct :(.
Nu-ti face giriji sunt baiat :). Nu vreau ma transfer la alt liceu. Vreau sa ma duc sa ma angajez (defapt daca ar fi dupa mine as sta acasa si as lenevi dar bunicii nu poate sa ma intretina la nesfarsit) ca dupa aceea sa plec odata din tara aceasta fara nici un viitor inafara de a muri cu totii de foame.