Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala sechestrare bunuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala sechestrare bunuri

Firma care executa lucrari unui client. La subsolul cladirii amenajeaza o magazie cu materiale si echipamente( propietatea firmei pana la data platii, receptiei lucrarilor) necesare lucrarilor . Magazie incuiata. La un anumit moment ,proprietarul , fara acordul gestionarului magaziei ( firma executanta), fara anuntare , fara ca lucrarile sa fie terminate, fara sa existe vreun litigiu, sparge si schimba lacatele de la usa magaziei. Si refuza accesul gestionarului in magazie.
Ce fel de plangere penala poate fi facuta si care sunt pasii.
Multumesc
Cred ca trebuie sa detaliati cele petrecute in sensul de a arata si carui fapt se datoreaza acest comportament al beneficiarului dvs.
Mergeti la politie si relatati cele intamplate.
poate fi incadrata la abuz de incredere.e bine oricum sa faceti plangere penala.
Da, ar putea fi vorba de un abuz de incredere daca lucrurile au ramas acolo in camera.