avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din ccc

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Pe data de 16.12.2008 am nascut prematur si mi-a venit decizia pentru CCC cu data de 2.02.2009.In ce data trebuie sa ma prezint la locul de munca?
Angajatorul mi-a zis sa intru in somaj sau daca nu sa intru pe magazin ca vanzator.Eu nu vreau acest lucru.
Specific ca sunt economist si sunt in primul an la experti contabili.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:19, 9 Noiembrie 2010
Cu data de 16.12.2010 .. trebuie sa va prezentati la servici ...
va multumesc pentru raspuns.
Ma puteti lamuri ce drepturi are angajatorul asupra mea si ce drepturi am eu la venirea din CCC?

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU AJUTORUL ACORDAT:P
As mai avea o intrebare.
Angajatorul are dreptul sa ma forteze sa intru in somaj cu amenintarea ca ma retrogradeaza?
Dupa cat timp poate invoca niste motive pentru a ma putea disponibiliza?
:stunned:
NU va poate forta sa intrati in somaj .. el este cel care decide acest lucru prin desfiintarea postului pe care-l ocupati.
Amenintarea este o infractiune care se pedepseste potrivit dispozitiilor Codului penal.

Motive nu-i trebuie ca sa va poata disponibiliza... este la moda acum invocarea crizei financiare existe in tara si in lume ... prin urmare , exista posibilitatea ca imediat dupa intoarcerea din CCC sa va treziti cu o instiintare de preaviz prin care vi se comunica desfiintarea postului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere din ccc CROSETEL CROSETEL Am o nedumerire. In cadrul biroului de contabilitate sunt 3 angajate , toate pe postul de economist dar cu atributii diferite. Una dintre ele a intrat in ... (vezi toată discuția)
Reintoarcere din concediu ingrijire copil voda.anca voda.anca Buna ziua, In luna august 2012 se finalizeaza concediul de ingrijire copil. As vrea sa stiu daca la intoarcerea mea la locul de munca se vor pastra functia ... (vezi toată discuția)