Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.65 cauza realã ºi serioasã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.65 cauza realã ºi serioasã

Ce documente ar trebui să stea la baza cauzei reale şi serioase de a desfiinţa locul de muncă a unei persoane?
Eu sunt o persoană concediată în baza la art.65 C.muncii, am contestat decizia de concediere, deci cine defineşte cauza reală şi serioasă ? Multumesc
Na că îmi răspund singur, curtea de apel iaşi:
''Desfiinţarea locului de muncă are o cauză reală când prezintă un caracter obiectiv, adică este impusă de dificultăţi economice, transformări tehnologice etc.; este serioasă când are la bază studii temeinice vizând îmbunătăţirea activităţii şi nu disimulează realitatea''.
Cauza desfiinţării postului este reală dacă nu depinde de buna- sau reaua-credinţă a angajatorului, fiind obiectivă. Cauza este serioasă dacă nu ascunde realitatea.

Sunt cauze reale şi serioase reorganizarea activităţii, transformările tehnologice şi dificultăţile economice .