Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim

Sunt angajat al SC MaxBet Romania,la interviul sustinut cu departamentul de resurse umane mi s-a spus ca voi avea salariul net 1200 lei,in contractul individual de munca apare salariul de baza lunar brut 1050 lei,la alte elemente constitutive sporuri 25% de noapte,programul de lucru 8 ore pe zi,40 de ore pe saptamana,durata concediului anual 21 de zile.In realitate,salariul net de 1200 este format din 917 lei virati pe cardul de salariu,233 lei ii primesc o saptamana mai tarziu la plic(bani neimpozitati),50 lei garantie pentru minusurile de casa frecvente existente pe alte sali(lucru nespecificat in cim si in nici un alt act aditional).Stiu ca se constituie un cont de garantie gestionari,in momentul in care pleci din firma primesti banii inapoi cu tot cu dobanda aferenta perioadei lucrate(am intrebat de acest aspect si mi s-a spus ca nu are nici o legatura).Referitor la programul de lucru,tura de zi incepe la ora 08 si se termina la ora 20,tura de noapte incepe la ora 20 si se termina la ora 08,doua ture de zi,doua zile libere,doua ture de noapte,doua zile libere,astfel incat de-a lungul unei luni calendaristice se ajunge la un numar total de ore de 180,nu 160.Pauza de masa nu exista,spor pentru orele de noapte nu exista,mai mult,pe salile unde nu este ruleta,salariile supraveghetorilor de sala s-au dimunuat cu 150 de lei,fara a se semna vreun act aditional in acest sens.Astfel,de la un salariu initial de 1200 lei,am ajuns la un salariu de 1000 lei,882 lei pe card,118 la plic.Zilele de concediu nu se acorda,nici macar nu se platesc,acum ne-au cerut sa spunem celor de la ITM,in cazul in care vom fi intrebati,ca noi suntem pontati 8 ore,nu 12,ca avem pauza de masa,ca suntem platiti suplimentar pentru orele de noapte,ceea ce nu este adevarat.I-am reclamat la ITM,insa vreau sa merg mai departe,vreau sa-i actionez in judecata pentru abuzurile facute.Sunt foarte multe persoane in situatia mea,insa nu au curajul sa spuna aceste lucruri de teama ca vor fi dati afara,prefera sa fie tratati asa.Am vreo sansa,tinand cont de cele enumerate mai sus?!Credeti ca cei de la ITM se vor autosesiza in urma reclamatiei facute?!Mi-e teama de un singur lucru,de faptul ca cei de la sediul central vor incerca sa-i mituiasca,asa fac de fiecare data cand au controale din partea diferitor institutii.
Puteti depune o sesizare si la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului ....
Buna ziua ! Si eu sunt exact in aceeasi situatie care este prezentata mai sus, as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate sa imi dau demisia si sa nu fiu nevoit sa stau 20 de zile in preaviz ! Va rog sa ma ajutati !
Exista doua psoibilitati :
- fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul aprtilor

- fie va dati demisia fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun. - prevederile sunt incidente numai in situatia in care angajatorul incalca una din obligatiile de mai jos:
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Art.81 (8) C.mun. : Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
In situatie de fata ce ma sfatuiti dvs sa fac care din cele doua posibilitati sa o aplic ?

Va multumesc !