Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere reconventionala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere reconventionala

buna ziua

sotia mea a intentat actiune destabilire a domiciliului minorului in alt oras, precum si plata pensiei alimentare.
am inaintat cerere reconventionala pentru drept vizitare, am timbrat cu 8 lei in orasul in care locuiesc, nu in orasul in care are loc procesul.
instanta mi-a cerut din nou sa timbrez actiunea, deci nu e bine.
ce pot face ? la posta nu imi primeste taxa timbru pt alta localitate.

suma de 8 lei este corecta ?
reclamanta a depus o precizare, nu trebuie sa primesc si eu o copie ?
pot reformula cererea reconventionala, cu ocazia noii timbrari ?

multumesc
offf Doamne ...

va multumesc.
1. iata ca nebuloasa se extinde: "Cererile reconvenţionale se taxează după regulile aplicabile cererii sau acţiunii principale"

reclamanta a timbrat cererea domniei sale astfel: 8 lei taxă de timbru şi 0,30 lei timbru judicirar.

"taxa de timbru" de 8 lei si "taxa de timbru judiciar" de 0,3 lei sunt 2 taxe diferite ?

deoarece inteleg ca tot atat am si eu de plata.

2. daca la primul termen am solicitat amanare pentru angajare aparator, dar negasind unul, am fost in continuare de acord la al doliea termen cu cererea reclamantei, mai platesc cheltuieli de judecata?

va multumesc
Pai... nu ar trebui sa platiti cheltuieli, dar trebuie sa cereti asta. Ar fi indicat sa va fi prezentat, doriti sa obtineti un lucru foarte important cu un efort minim, e... cam neimplicat pentru un parinte...
:(
Si daca sunteti de acord dar cereti drept de vizitare, ar trebui ancheta sociala, ar trebui probe administrate. Vi se poate respinge cererea ca nesustinuta sua neprobata...