avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament versus mostenire legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament versus mostenire legala


Daca defunctul a lasat testament ca toate bunurile mobile si imobile sa ramana sotiei, copiii (numai ai defunctului) mostenesc casa care a ramas in urma lui, desi exista testament ca aceasta (casa) sa ramana sotiei?
Care dispozitie se aplica: testamentul sau mostenirea?

Va multumesc

Cel mai recent răspuns: say , utilizator 19:23, 10 Noiembrie 2010
se va reduce testamentul pana la limita cotitatii disponibile respectandu-se astfel rezervele succesorale recunoscute de lege pt. descendentii defunctului

Mostenirea se refera la un apartament, sotia supravietuitoare mosteneste astfel: jumatatea ei si apoi jumatate din jumatatea sotului, restul revenind copiilor
Este corect rationamentul meu?
Mentionez ca cei doi copii sunt numai ai sotului decedat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copilul- unic mostenitor elamani elamani Am un apartament dobandit prin mostenire. Sunt casatorita de 3 ani si am un fiu de 8 ani din o casatorie anterioara . As dori ca apartamentul sa ramana dupa ... (vezi toată discuția)
Testament intre soti stanceni stanceni Buna seara! Am urmatoarea problema: parintii mei (tatal vitreg cu 4 copii dintr-o casnicie anterioara)si-au lasat prin testament unul altuia anumite ... (vezi toată discuția)
Legatarul universal Radu Paul Radu Paul Bunica mea a fost numita legatar universal prin testamentul facut de mama ei care a murit . In acest testament se specifica faptul ca exista 3 descendenti , si ... (vezi toată discuția)