Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament versus mostenire legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament versus mostenire legala

Daca defunctul a lasat testament ca toate bunurile mobile si imobile sa ramana sotiei, copiii (numai ai defunctului) mostenesc casa care a ramas in urma lui, desi exista testament ca aceasta (casa) sa ramana sotiei?
Care dispozitie se aplica: testamentul sau mostenirea?

Va multumesc

se va reduce testamentul pana la limita cotitatii disponibile respectandu-se astfel rezervele succesorale recunoscute de lege pt. descendentii defunctului

Mostenirea se refera la un apartament, sotia supravietuitoare mosteneste astfel: jumatatea ei si apoi jumatate din jumatatea sotului, restul revenind copiilor
Este corect rationamentul meu?
Mentionez ca cei doi copii sunt numai ai sotului decedat.