Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma cu datorii

buna seara. am fost asociat si administrator la o societate srl care nu a mai avut activitate din anul 2005. in anul 2008 registrul comertului a cerut dizolvarea pentru nedepunerea bilanturilor, si s-a numit un lichidator judecatoresc. sediul social al societatii nu s-a schimbat insa in 3 ani nu am primit nici o somatie nici o instiintare din partea lichidatorului. mentionez ca societatea are datorii la finante. eu sunt plecata din tara de 2 ani, insa in cazul in care s-ar fi primit ceva pe numele meu sau al societatii as fi fost instiintata. cum ar trebui sa procedez in continuare? pe site-ul RECOM societatea apare in lichidare. ce se intampla in cazul in care nu platesc datoriile la finante? suma este in jur de 15.000 ron. mi se poate vinde partea mea de apartament pe care o detin? multumesc.
buna ziua, pana la vanzarea partii dumneavoastra mai e cale lunga. daca lichidatorul numit va constata ca firma a intrat in insolventa din culpa directa a administratorilor, dupa pronuntatrea unei hotarari judecatoresti se pot urmari bunurile acestora, pana la concurenta sumelor datorate creditorilor. daca, insa, se constata ca firma intrat in insolventa din motive neimputabile celor din administratie, atunci nu trebuie sa va faceti probleme
deci singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa stau sa astept sa ia legatura lichidatorul cu mine? au trecut deja 3 ani...nu exista un termen de prescriptie?