Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare garantie materiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare garantie materiala

Din anul 2007 pana in anul 2010 luna aprilie am lucrat la o firma de transport persoane unde mi s-a oprit la fiecare cursa o garantie de 15%din banii de diurna ,Mie mi s-a garantat faptul ca in momentul plecarii din firma mi se vor restitui banii insa nu a fost asa a trecut deja ceva vreme si tot nimic.Am depus cerere la firma pt acesti bani insa nici un raspuns.am semnat chiar si o fisa a postului unde este mentionat acest lucru.Doresc sa aflu cum pot recupera banii ?ce anume trebuie sa fac?
vi s-a garantat ca vi se vor restitui banii in scris sau verbal? daca e trecuta in contractul de angajare aceasta obligatie atunci puteti sa dati firma in judecata pt recuperarea acestor bani.
in fisa postului este relatat acest lucru semnat de catre cei de la firma
Daca detineti documente care atesta obligativitatea dvs de realizare garantie materiala,conditionat de decizia angajatorului daca pe parcursul activitatii dvs ,nu au aparut situatii care se impuna accesarea acelor garantii materiale,legal aveti dreptul sa soliciati restituirea acestora