avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imcompatibilitate la casare cu trimitere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imcompatibilitate la casare cu trimitere

Dupa o casare cu trimitere spre rejudecare, este corect ca acea cauza sa fie rejudecata tot de primul complet?
Sau trebuia sa-si decline competenta pentru incompatibilitate.
Cel mai recent răspuns: stormlord , utilizator 09:36, 13 Noiembrie 2010
Daca instanta de fond nu a intrat in judecarea fondului, da.
Nu s-a judecat fondul, pentru ca eronat s-a respins plangerea contraventionala ca tardiv introdusa.
Tribunalul caseaza cu trimitere spre rejudecare, dar a venit la acelasi complet.
Este competent acelasi complet sa rejudece?
Art. 24 C.pr.c. nu face nici o referire la cercetarea fondului.
Este vorba de modificarea Regulamentului de ordine interioara a instantelor judecatoresti.

www.avocatnet.ro/content/art...
zallyna a scris:

Nu s-a judecat fondul, pentru ca eronat s-a respins plangerea contraventionala ca tardiv introdusa.
Tribunalul caseaza cu trimitere spre rejudecare, dar a venit la acelasi complet.
Este competent acelasi complet sa rejudece?
Art. 24 C.pr.c. nu face nici o referire la cercetarea fondului.


Intrucat sentinta prin care s-a respins plangerea ca tardiv introdusa s-a casat cu trimitere pentru ca instanta de rejudecare sa se pronunte asupra fondului, judecatorul initial investit nu devine incompatibil, tocmai pentru ca nu s-a pronuntat pe fondul pricinii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate sau nu? zallyna zallyna O plangere contraventionala este respinsa la fond ca tardiv introdusa.(nu se discuta pe fond, ci numai pe exceptie). La recurs, tribunalul caseaza cu ... (vezi toată discuția)
Casare si rejudecare elfu21 elfu21 daca am o sentinta pierduta la fond iar in recurs am obtinut \"caseaza sentinta si trimite la rejudecare aceleiasi instante\" iar dosarul mi-a fost repartizat ... (vezi toată discuția)
Nelamurire Georgian2all Georgian2all Buna ziua, am o nelamurire, pe care va rog sa mi-o elucidati. In anul 2006, m-am judecat si dupa 2 ani, nu mi s-a dat dreptate. Intre timp s-a inceput ... (vezi toată discuția)