Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imcompatibilitate la casare cu trimitere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imcompatibilitate la casare cu trimitere

Dupa o casare cu trimitere spre rejudecare, este corect ca acea cauza sa fie rejudecata tot de primul complet?
Sau trebuia sa-si decline competenta pentru incompatibilitate.
Daca instanta de fond nu a intrat in judecarea fondului, da.
Nu s-a judecat fondul, pentru ca eronat s-a respins plangerea contraventionala ca tardiv introdusa.
Tribunalul caseaza cu trimitere spre rejudecare, dar a venit la acelasi complet.
Este competent acelasi complet sa rejudece?
Art. 24 C.pr.c. nu face nici o referire la cercetarea fondului.
Este vorba de modificarea Regulamentului de ordine interioara a instantelor judecatoresti.

www.avocatnet.ro/content/art...
zallyna a scris:

Nu s-a judecat fondul, pentru ca eronat s-a respins plangerea contraventionala ca tardiv introdusa.
Tribunalul caseaza cu trimitere spre rejudecare, dar a venit la acelasi complet.
Este competent acelasi complet sa rejudece?
Art. 24 C.pr.c. nu face nici o referire la cercetarea fondului.

Intrucat sentinta prin care s-a respins plangerea ca tardiv introdusa s-a casat cu trimitere pentru ca instanta de rejudecare sa se pronunte asupra fondului, judecatorul initial investit nu devine incompatibil, tocmai pentru ca nu s-a pronuntat pe fondul pricinii.