Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2001 sau Legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2001 sau Legea 18/1991

Locuiesc in Bucuresti.Cauza este in Focsani.Am primit in baza L.10/2001 (prin dispozitie de la primarie )dreptul la despagubiri pentru o casa demolata dar nu si pentru teren (trecut in proprietatea statului in baza L.58/1974,atunci cand am dobandit casa).Sunt in proces cu Primaria contestand aceasta dispozitie si cerand drepturi pt.teren.In timpul procesului am cerut la Prefectura si la Primarie sa-mi fie Constituit Dreptul de Proprietate in baza L 18/1991.Prefectura mi-a raspuns sa ma adresez mai intai primariei iar primaria nu a raspuns inca (20 zile).Pe 19 .10.2010 am citatie la procesul in curs.Ce sa fac ??Va multumesc foarte mult. Tel.0744311392
Legea 18/1991 (art. 36, alin. 6) prevede constituirea dreptului actualilor titulari de constructii al caror teren aferent a trecut in proprietatea statului ca efect al legii 58/1974. Cum constructiile au fost demolate, nu va incadrati in conditiile de aplicare ale art. susmentionat.
Pe de alta parte, legea 10/2001 scoate in afara ariei sale de aplicare terenurile preluate de stat in baza art. 30 din legea 58/1974. Dumneavoastra scriptic nu ati dobandit niciodata acel teren si nu vi s-a preluat terenul aferent casei preluate pentru ca acesta se afla deja in proprietatea statului la data preluarii imobilului constructii, proprietatea dumneavoastra.
Nu stiu sa existe decizii care sa fi admis o astfel de contestatie, dar, daca tot ati pornit, incercati.